Mladí těžko shánějí práci, loňský rok byl jeden z nejhoších

01.01.2011 18:59 | Zprávy

Mladí lidé při hledání práce zažívali jeden z nejhorších roků v historii. Uvedl to server Aktuálně.cz, podle něhož je v Česku bez práce už přes 35 tisíc mladých lidí. Počet volných míst, které mohou obsadit, navíc velmi rychle klesá.

Mladí těžko shánějí práci, loňský rok byl jeden z nejhoších

Mladí lidé jsou podle serveru Aktálně.cz u nás na tom kvůli malé nabídce zkrácených úvazků mnohem hůře než jejich vrstevníci v Rakousku nebo Německu. Jedinou dobrou zprávou tak prý je to, že počet mladých nezaměstnaných s největší pravděpodobností už nedosáhne rekordních 47 tisíc z roku 2005.

Nezaměstnaných přibývá, práce ubývá

Server si všímá, že nezaměstnaných mladých rychle a pravidelně přibývá od podzimu 2008, kdy naproti tomu stále klesá počet volných míst pro absolventy. Zatímco loni v době nejhorší krize bylo v nabídce úřadů práce na šest tisíc míst pro absolventy škol, letos v září už to bylo pouze 5456. A na konci listopadu to už bylo jenom 4300 míst. V praxi tak na jedno volné místo připadá osm mladých lidí.

Potvrzuje to i průzkum serveru v nabídce úřadů práce ve velkých městech v Česku. „Práce pro absolventy škol je málo, firmy preferují lidi z praxí. Ani po odeznění krize a při lepším stavu ekonomiky se tak nijak nemění podíl mladých lidí na celkové nezaměstnanosti," konstatuje server.

Bez praxe není práce

„Práci zatím nemám, marně se snažím. Kam přijdu, tam chtějí lidi aspoň s minimální praxí," říká Hana Horáková, absolventka ekonomické školy. "Firmy prostě preferují zkušenosti a praxi, to mladí lidé nemají. A ve špatných ekonomických časech je sázka na zkušenost sázka na jistotu," uvedl Karel Vavro ze společnosti Kredit.

Česko však podle serveru není jediný stát, kde se mladí lidé stávají „zbytečnými". S fenoménem nové ztracené generace se potýká celé Evropa a i Spojené státy. „Například na Slovensku, kde nezaměstnanost patří mezi nejvyšší v Evropě, přibývá nejvíc nezaměstnaných právě ve věku do 24 let. Podobně je třeba ve Španělsku, kde je bez práce 44 procent mladých lidí," uvedlo Aktuálně.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ova

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

20:40 Angelika Bazalová: Odskáče si to někdo? Fauci dostal milost. Jsou tu ale další jména

Svůj poslední den ve funkci Joe Biden naplnil mimo jiné i udělováním milostí. Například Anthonymu Fa…