„Výpověď v nemocnici na Vinohradech podalo 81 lékařů, ale pět z nich už ji stáhlo," řekla v této souvislosti Právu mluvčí nemocnice Jana Jelínková. „Nezaručuji, že všichni, kteří výpověď podali, budou vzati zpět. S některými z nich spokojenost nebyla, a tak ji vedení klinik a následně vedení nemocnice přijme," uvedla Jelínková s tím, že s prací některých lékařů nebyla zrovna spokojenost.
V Motolské fakultní nemocnici je to obdobné. „Původně dalo v Motole výpověď 55 lékařů, ale čtyři už ji stáhli a další o tom také uvažují, ale to ještě nemám na stole," řekl Právu ředitel Motola Miloslav Ludvík.
I v plzeňské fakultní nemocnici lékaři začínají stahovat své výpovědi. „U nás pracuje 825 lékařů a 70 jich podalo výpověď. Vím už nejméně o pěti, kteří výpověď stáhnou, a podle zpráv přednostů klinik je další budou následovat," řekla Právu ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová.
Plzeňský kraj svolal krizový štáb
Jednání s lékaři o výpovědích plánuje Středočeský kraj „Podle individuálních podmínek a potřeb jednotlivých oddělení by mohli ředitelé nemocnic jednat s některými lékaři, aby se za určitých podmínek vrátili zpět," řekl hejtman David Rath. Jeho kolega z Plzeňského kraje Milan Chovanec svolal na čtvrtek krizový štáb kvůli odchodům lékařů.
Ne všude ale kraj může vzít lékaře zpátky, na některá oddělení mají přijít už noví lékaři. Jako příklad Rath uvedl oddělení ARO kladenské nemocnice, kde už vedení jedná o vzniku nového týmu v čele s novým primářem, který během února původní lékaře nahradí.
Heger se sejde kvůli výpovědím s řediteli
Výpovědi podali lékaři v 78 ze 192 nemocnic. Nejvíce v Moravskoslezském kraji, dále v kraji Vysočina, Jihomoravském a Zlínském. Ministr zdravotnictví Leoš Heger údajně nezná oficiální čísla odchodu lékařů z nemocnic. „Jakmile je budeme mít, pan ministr se sejde s hejtmany i s řediteli nemocnic, aby společně hledali řešení," řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň s tím, že s řediteli fakultních nemocnic, které jsou největší v zemi, se sejde ministr již tento pátek.
Lékaři požadují přidání na 1,5násobek průměrného platu v zemi pro začínajícího lékaře (asi 35 tisíc) a trojnásobek pro kvalifikovaného lékaře (zhruba 72 tisíc korun), a to za základní pracovní dobu.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb