Exnáměstek z IPB promluvil: Byla to loupež za bílého dne

04.01.2011 19:35 | Zprávy

Byla to loupež století a za bílého dne, myslí si po deseti letech od násilného převzetí Investiční poštovní banky její někdejší náměstek generálního ředitele Libor Procházka. Pro něj „znárodnění" banky a její následné převedení, a to během jediného víkendu, na ČSOB znamenalo několikatýdenní vazbu a devět let strávených u soudů.

Exnáměstek z IPB promluvil: Byla to loupež za bílého dne

„Úterní zveřejnění materiálů ministerstvem financí mohu jedině přivítat," uvedl pro ParlamentníListy.cz Procházka, který byl považován za jednoho z hlavních stratégů obchodů, které prováděla IPB v letech 1997 až 2000. Reagoval tak na splněný slib ministra financí Miroslava Kalouska zveřejnit dokumenty provázející převzetí IPB státem a její následný převod na ČSOB.


Že by se konečně našel viník?

Podle něj se snad nyní - po deseti letech - podaří pro veřejnost rozklíčovat a prokázat, že vláda při převzetí IPB postupovala podle dohodnutého scénáře, který připravila ČSOB. Ta se ziskem IPB a všech jejích aktiv stala do té doby klientsky nejmocnější bankou.

„IPB v té době měla více klientů než Česká spořitelna. Samozřejmě po zásahu státu řada klientů znejistěla a banku opustila. Přesto díky poště se stala ČSOB bankou s největší pobočkovou sítí v zemi. A to vše za jedinou symbolickou korunu," konstatoval pro redakci dále Procházka.

„K oné pouhé koruně je nutné přičíst, že ČSOB dostala od státu darem pouhá aktiva banky a prakticky neomezené záruky za takzvaně nedobytné pohledávky. Jejich nedobytnost však neurčoval stát, ale ČSOB sama," řekl ParlamentnímListům.cz Procházka. To podle něj logicky vedlo k neochotě ČSOB vynakládat energii na spravování pohledávek, „když bylo jasné, že je uhradí stát".

Devět let, čtyři vyšetřovatelé...

"Trvalo to devět let, během nichž se obvinění dokonce čtyřikrát změnilo, takže byla vidět snaha státního aparátu a ČSOB, která je mocnou institucí, najít něco za každou cenu. X let jsme trávili v takové divné pozici" uvedl Procházka už v září loňského roku, kdy si po devíti letech vyslechl osvobozující rozsudek z údajně miliardového podvodu ve prospěch IPB.

Připomněl tehdy, že během let se obvinění dokonce čtyřikrát změnilo, „takže byla vidět snaha státního aparátu a ČSOB, která je mocnou institucí, najít něco za každou cenu". Za tu dobu se v kauze vyměnili čtyři vyšetřovatelé.

Dokumentace zveřejněná ministerstvem financí:


Z historie kauzy IPB (dokumenty ke stažení):


Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…