Nové vedení hlavního města je v ohrožení a spolu s ním zřejmě i jeho dosavadní kroky. Do verdiktu Ústavního soudu nad říjnovými volbami do zastupitelstva Prahy zbývají patrně už jen týdny a podle informací serveru ParlamentníListy.cz není zdaleka tak nepravděpodobné, že soudci magistrát rozpustí. Nikdo ovšem s přesností neví, zda v takovém případě přestanou platit rozhodnutí "zrušeného" zastupitelstva a rady města. Protiřečí si stěžovatel, soudy i právníci a jistá si úplně není ani akademie věd.
Primátor Bohuslav Svoboda, jehož ODS spolu se sociálními demokraty od podzimu Praze vládne, několikrát serveru ParlamentníListy.cz zopakoval, že Strana zelených a další stěžovatelé u Ústavního soudu neuspějí. "Soud už platnost voleb nezruší," utnul debatu Svoboda.
Související:
Primátor Svoboda: Opakování voleb se nebojím. Holt by byly nové
Dimun: Zruší Ústavní soud pražské volby?
Jeho přesvědčení se opírá o předchozí rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze, které už dříve stížnosti zamítly. Ústavní soud má ovšem nyní možnost krajskému soudu kauzu vrátit, případně mu nakázat, aby platnost voleb zrušil. A v pražských politických kruzích se šíří zvěsti o tom, že je takřečená velká koalice v ohrožení.
Praha bez zastupitelů ze dne na den
Ve chvíli, kdy by městský soud na své úřední desce označil volby za neplatné, bude totiž Praha ze dne na den bez zastupitelů a město by do mimořádných voleb řídili magistrátní úředníci.
„Kdyby toto soud učinil, pak se zpětně zjistí, že Praha neměla žádné zastupitelstvo," vysvětlil pro server ParlamentníListy.cz ředitel Ústavu státu a práva Akademie věd ČR Jan Bárta.
Otázkou ovšem zůstává, zda budou platit rozhodnutí zastupitelstva, o kterém soud může říct, že vlastně nikdy nebylo zvolené. A tady si podle hesla „dva právníci - tři právní názory" není jistý nikdo. Nikdy v historii totiž soud platnost krajských voleb nezrušil.
Mandáty v ohrožení, kroky magistrátu také
Ústavní soud bude stížnost řešit v plénu svých 15-ti soudců, což svědčí o tom, že kauze přikládá velkou váhu. Jaké její rozhodnutí přinese důsledky, se ovšem nejvyšší instance nestará.
„To není předmětem stížnosti, takže to - dalo by se říct - není náš problém. A do spekulací o důsledcích rozhodnutí se ani nemůžeme pouštět," řekl ParlamentnímListům.cz generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Prakticky to samé řekla za Městský soud v Praze jeho mluvčí Martina Lhotáková.
Redakci se ovšem podařilo získat názor vysoce postaveného právníka z ÚS, podle kterého bude plénum rozhodovat nejen o platnosti mandátů 63 zastupitelů, ale teoreticky také o platnosti rozhodnutí, které zastupitelstvo přijalo. „Podle mého soudu by se po zrušení voleb rozhodovalo o jednotlivých rozhodnutích zastupitelstva o každém zvlášť," uvedl pod podmínkou anonymity.
„Já to jako soudce komentovat nemohu," řekl k tomu pro ParlamentníListy.cz předseda soudu Pavel Rychetský.
Expert správního práva zůstává v klidu
Odborník na správní právo, který rovněž práci svých kolegů komentuje pouze pod podmínkou anonymity, ovšem naopak tvrdí, že žádný soud nemůže přijatá rozhodnutí magistrátu zpochybnit.
Opírá se přitom o presumpci, která říká, že zastupitelé za své případné zvolení v rozporu s právem nemohou a jelikož vykonávají svou funkci s nejlepším přesvědčením, jejich rozhodnutí se rušit nebudou.
„Je to jako když si například koupíte pozemek od města. Zaplatíte ho, začnete na něm stavět. Pokud vedení města pozbude svých mandátů, neznamená to, že vám pozemek vezmou," ilustroval svůj právní názor.
Akademie věd: Všechno se nejspíš zruší
Ústav státu a práva, coby vykladač „Písma", tvrdí přesný opak. Avšak pomáhá si slůvkem „asi".
„Bude podobná situace, jako když se rodí děti v manželství, které bylo následně prohlášeno za neplatné. Opatření přijatá - když to tak řeknu - zdánlivým zastupitelstvem bude asi třeba posuzovat jako nicotné akty. To na rozdíl od těch dětí z neplatného manželství, ty se skutečně narodily a zrušit se nedají," vysvětluje Bárta.
V úplně opačném přesvědčení dohnal pražské volby až před Ústavní soud spolu s dalšími stěžovateli předseda Strany zelených Ondřej Liška. „Všechny kroky stávajícího zastupitelstva by byly platné," napsal Liška redakci v sms.
Tiskový odbor magistrátu nechce o věštbách k rozhodnutí soudu ani slyšet. Spekulace komentuje ve stejném duchu jako představitelé soudu. „Tohle opravdu není otázka na nás," řekl serveru ParlamentníListy.cz mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Jisté je, že jisté není nic
Jisté je pouze to, že pokud soudy označí říjnové volby za neplatné, otevřou tím prostor pro napadání rozhodnutí současného zastupitelstva magistrátu. Které v takovém případě vlastně nikdy nebylo zvoleno.
Ústavní soud nemá zákonem danou lhůtu, dokdy musí rozhodnout a nikdo z jeho představitelů si netroufl termín verdiktu odhadnout. Podle informací serveru ParlamentníListy.cz zbývají do rozsudku místo měsíců řádově už jen týdny.
Psali jsme:
Zbořil to nandal TOPce. Nové volby v Praze by prohrála. Umí jen škrtat
Když opakovat volby v Praze, tak nejdříve za půl roku
Šťastný: Jaképak fér nebo nefér. Zelení prostě dostali málo hlasů
Opoziční strany daly k soudu rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů
Právník off record: Liška nové volby nedostane. Ne od městského soudu
Na rozdělení Prahy jsme vydělali. Ale spravedlivé to není, přiznal kníže
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Černý