Drábek plánuje: Vyplácení dávek na jednom místě a důsledné kontroly

12.01.2011 15:12 | Zprávy

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek chce zjednodušit systém sociálních dávek. Mělo by ubýt papírovaní a nadbytečné obíhání úřadů, protože chce zavést jednotné výplatní místo pro všechny dávky - na úřadech práce. Drábek chce také zamezit nelegálnímu zaměstnávání a více postihovat ty, kteří dávky zneužívají.

Drábek plánuje: Vyplácení dávek na jednom místě a důsledné kontroly

Drábek ale zdůraznil, že rozhodně ministerstvo nehodlá měnit úroveň státní podpory a sociální síť, neboť ta je v Česku nastavená na „špičkové světové úrovni." „V Evropské unii jsme proto zemí s nejnižší mírou ohrožení chudobou," řekl.

Jako vysvětlení změny sociálních dávek pak připomněl, že nyní jej jich 18 typů a vyplácejí se na třech místech. „To představuje značné nároky na administrativu, která by v případě jednoho výplatního místa klesla," poznamenal ministr.  Nově by měly zůstat jen tři základní dávky a vyplácet by je měly pouze úřady práce.

Dnes se v tom nikdo nevyzná

„Pro ty, kteří pomoc skutečně potřebují, by měla být síť mnohem dosažitelnější, aby to nebylo jako dnes, že člověk musí být v podstatě poloprofesionál, aby se v tom systému státní sociální podpory vyznal," zmínil již dříve ministr. Dnes v podstatě zopakoval totéž.

Drábek také vysvětlil, že systém se bude více kontrolovat, aby ubyli například lidé, kteří dávky zneužívají.  Postihovat chce také práci načerno a to i pro zaměstnavatele, kteří práci načerno umožní. Takovým zaměstnavatelům bude nově hrozit pokuta ve výši 100 tisíc.

„Je potřeba zavést legislativní změny, aby postup proti těm, kteří mohou nelegálně zaměstnávat, aby byl věcný. Chceme snížit ale postihy za administrativní pochybení," poznamenal k tomu.

Povinnost nahlásit volné pracovní místo padne

Pro lidi, kteří žádají na pracovních úřadech o rekvalifikační program, by měla existovat volba tohoto programu, aby měl tento jedinec podle Drábka možnost se podílet na úhradě.

Jako novinku chce ministr naopak zrušit povinnost hlásit volná pracovní místa. "Chceme to nechat na zaměstnavateli, jestli tak učiní a nahlásí na úřadu práce  volné místo pro uchazeče. Ale ani v jiných zemích neexistuje tato povinnost ," konstatoval.

Nedostatek míst v mateřinkách už asi strašit nebude

Drábkův úřad také chce do budoucna posílit roli rodiny a rozšířit možnost péče o předškolní děti. Zavedena by měla být možnost rodičovské výpomoci i živnost definovaná jako péče o dítě do tří let. "Chceme rozšířit portfolio poskytování služeb péče o děti na nekomerčním základě. Měl by tím být vyřešen nedostatek míst v mateřských školách,"  vysvětlil. V této souvislosti poznamenal, že „jeho" ministerstvo v tomto půjde příkladem, neboť od dubna bude zřizovat firemní miniškolku.

Změny čeká i vyplácení rodičovského příspěvku. Rodiče si budou moci volit jeho harmonogram, u dětí starších dvou let bude také rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě.

Na sociální dávky budou moci "sáhnout" exekutoři

Ministerstvo práce už dříve zveřejnilo, že požaduje, aby sociální dávky byly stejně postižitelné exekucí, jako jsou mzdy nebo důchody. Drábek to vysvětluje tím, že pokud mají lidé sociální dávky, tak mají zároveň jistotu, že jim z nich nikdo nic nevezme.

„Pak samozřejmě nemají žádnou motivaci jít do zaměstnání, protože pokud by nastoupili do zaměstnání, tak jejich mzda by exekuci podléhala. Tem lidem ale samozřejmě zůstane takzvané nezastavitelné minimum, úplně stejně jako u mzdy nebo u důchodu. Ale způsob přístupu k výplatě bude stejný jako u ostatních typů," zmínil Drábek dnes ráno v rozhovoru pro Radiožurnál.

Zákon chce předložit do konce čtvrtletí. Štěch: To nestihne

Ministr práce chce zákon ke změně dávek předložit vládě do konce prvního čtvrtletí - v polovině února prý již předloží paragrafované znění zákona k připomínkovému řízení. Změny plánuje nastartovat od příštího roku. Tomu se ale v rozhovoru pro Českou televizi podivil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Podle něj vypracovat tak složitý zákon Drábek nemůže stihnout.  "Pokud to bude jen administrativa, která bude změněna, tak to přinese jen více zmatků, tak pro to ruku určitě nezvednu," řekl Štěch. 

Vláda a hlavně Drábek před několika týdny podle předsedy Senátu vyjádřil názor omezit počty úřadů práce, kdy jejich činnost by se měla zcentralizovat do krajů. A tady by byl velmi oparný, neboť zaměstnanci úřadů práce budou mít zmatky právě s tím a navíc jim přibude jiná aktivita, kterou jim teď návrhy Drábek přisoudil.  

"Když teď budou vyplácet i dávky, tak nebudou znát ty klienty, a těch úniků nakonec může být více," dodal Štěch. 

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…