Na úplné zrušení zdravotnických poplatků Hašek nepomýšlí

20.01.2011 15:17 | Zprávy

Velký favorit na předsedu ČSSD Michal Hašek připustil v rozhovoru, který zveřejní páteční Hospodářské noviny, že některé poplatky ve zdravotnictví mohou mít své opodstatnění. Přitom strana v minulosti mnohokrát usilovala ve Sněmovně o jejich úplné zrušení.

Na úplné zrušení zdravotnických poplatků Hašek nepomýšlí

Striktní odmítání veškerých poplatků ve zdravotnictví a jejich úplné zrušení nejsou prioritou Michala Haška, kandidáta na nového předsedu ČSSD. „Tak, jak jsou nastaveny, nejsou funkční. Ten systém bych zrušil a bavil bych se o tom, jestli třeba nezavést administrativní poplatek za recept, ale ne za položku na receptu, což je úplný nesmysl," uvedl Hašek v rozhovoru, který se objeví v pátečním vydání Hospodářských novin.

Podle jihomoravského hejtmana může mít poplatek své opodstatnění u první pomoci, ale je třeba se bavit o jeho výši a o tom, zda některé sociální skupiny nemají být osvobozeny. „Tam poplatek prokázal určitý smysl. U pobytu v nemocnicích se můžeme bavit o příspěvku na stravování, kde by ale poplatek neměl být plošný. Platit by jej mohli třeba lidé, kteří jsou výdělečně činní," navrhuje Hašek.

Zvýšení spoluúčasti pacientů ČSSD odmítá

Předseda Asociace krajů je přesvědčen, že se ČSSD musí zúčastnit a podle možností a programu podpořit vše, co se bude týkat reformy zdravotnictví. „Teď nemám na mysli poplatky. Ale souhlasím s tezí, že v systému zdravotnictví je peněz dost. Není nutné přilévat tam desítky miliard korun z rozpočtu," konstatuje Hašek.

Ne, že by sociální demokracie byla ochotna přistoupit na jakoukoliv spoluúčast pacientů ve zdravotnictví. „Myslíme, že současná úroveň zhruba 15 - 16 procent je dostatečná, pokud se spojí se systémovými změnami. Nevím, jestli bude reálné jí snižovat, i když bychom si to přáli. Rozhodně ale odmítáme zvýšení spoluúčasti," rezolutně prohlašuje hejtman.

Specializovaná péče už nebude ve všech nemocnicích

Zároveň upozorňuje, že v systému zdravotnitví jsou díry, kam mizí peníze zbytečně. „Mám díky spolupráci s odborníky pilotní projekt optimalizace akutní zdravotní péče v kraji. Superspecializovaná péče bude ve fakultních nemocnicích, ale specializovaná péče už nebude všude. Ne v každé nemocnici bude celé spektrum péče, drahá přístrojová technika nebude patnáct, dvacet kilometrů od sebe," upozorňuje Hašek.

K věci:

Hašek k lékařům: Řešení je v rukou vlády a ministerstva zdravotnictví 

Hašek otrávil Paroubka a sbíral vavříny. Jistého však nemá nic 

Buzková radí Asociaci krajů. Hašek: I Sobotka má advokáta 

Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…