Vedení VZP zřejmě čekají horské chvilky. Poslanci VV Michal Babák, Radim Vysloužil, Jiří Štětina a Jiří Rusnok totiž ve čtvrtek seznámili novináře s informacemi, které dokládají, že ve VZP došlo k závažné trestné činnosti. Ta se týká zejména pletichy při výběrovém řízení.
„Po poradě s právníky jsme se proto rozhodli připravit trestní oznámení na generálního ředitele VZP Pavla Horáka," uvedl poslanec Michal Babák.
VZP špatně hospodaří. Stěžují si i pojištěnci
Poslanci zároveň usilují o to, aby správní rada VZP jednala o problematice hospodaření pojišťovny.
„Reagujeme tak také na negativní postoje pojištěnců i odborné veřejnosti k řadě medializovaných kauz, které poškozují dobré jméno VZP a poukazují na její kritický stav," vysvětlil Babák na vysvětlenou, proč spolu s kolegy vyzval k řešení situace také předsedy správní i dozorčí rady VZP.
Protékaly miliardy
Pod vedením Pavla Horáka VZP podle poslanců prohospodařila mnohamiliardové přebytky,jež se na jejich účtech hromadily zejména díky navýšení plateb za státní pojištěnce a zavedením principu stoprocentního přerozdělení.
Rozevřely se tak pomyslné nůžky mezi příjmy ze zdravotního pojištění a výdaji na lékařskou péči. Jedním z důvodů je i neexistence koncepce hrazení péče a také nekontrolovatelný rozmach nákladných terapií a růst výdajů na nejmodernější přístroje.
Kromě trestního oznámení ale poslanci předložili i další návrh. Místopředseda zdravotního výboru sněmovny Jiří Štětina totiž sestavil návrh zákona o zdravotnické záchranné službě.
Více čtěte:
Prohlášení Věcí veřejných:
Poslanci VV Michal Babák, Radim Vysloužil, Jiří Štětina a Jiří Rusnok dnes seznámili novináře s informacemi, které dokládají, že ve VZP došlo k závažné trestné činnosti, která se týká zejména pletichy při výběrovém řízení.
„Po poradě s právníky jsme se proto rozhodli připravit trestní oznámení na generálního ředitele VZP Pavla Horáka," řekl poslanec Michal Babák.
Poslanci zároveň usilují o to, aby správní rada VZP jednala o problematice hospodaření pojišťovny.
„Reagujeme tak také na negativní postoje pojištěnců i odborné veřejnosti k řadě medializovaných kauz, které poškozují dobré jméno VZP a poukazují na její kritický stav," dodal Babák na vysvětlenou, proč spolu s kolegy vyzval k řešení situace také předsedy správní i dozorčí rady VZP.
Pod vedením Pavla Horáka VZP prohospodařila mnohamiliardové přebytky, které se na jejich účtech hromadily zejména díky navýšení plateb za státní pojištěnce a zavedením principu stoprocentního přerozdělení. Rozevřely se nůžky mezi příjmy ze zdravotního pojištění a výdaji na lékařskou péči. Jedním z důvodů je i neexistence koncepce hrazení péče a také nekontrolovatelný rozmach nákladných terapií a růst výdajů na nejmodernější přístroje.
Samostatnou kapitolou je smluvní politika VZP. Na jedné straně rostou nová, vysoce specializovaná zdravotnická centra, oproti tomu ale mnohde pojišťovna nepovolí ani vznik méně nákladné ambulance.
„Zejména v poslední době podléhá protekcionistickému přístupu, který prosazuje samotný generální ředitel," tvrdí Michal Babák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas