Podle informací ParlamentníchListů.cz z několika nejmenovaných zdrojů bylo podstatným předmětem pondělní schůzky i personální obsazení postů vysokých policejních funkcionářů.
Postoj premiéra:Nečas opět ustoupil: Lessyho nepodpoří, ale proti nebude
Výhrady trvají
"Mé výhrady k proceduře výběru trvají, nemám na nich důvod nic měnit. Ani ministr vnitra mě nepřesvědčil, nicméně doufám, že výběr nebude právně napadnut. Nebudu to vetovat, nechci další střety. Za jmenování policejní prezidenta nese plnou odpovědnost ministr vnitra John," uvedl Nečas během krátké tiskové konference po jednání.
Revitalizace
Policejní prezident má i přes omezený prostor zákona o služebním poměru pravomoci na personální revitalizaci policejního sboru. Tak jako si ministr bere do úřadu své věrné náměstky a mnohdy čistí resort až do ranku vedoucích odborů, tak může policejní prezident zasáhnout do krajských ředitelství či dokonce do útvarů s celostátní působností.
SLEDUJEME téma policejní prezident
ÚOKFK
"Každý policejní útvar má svou důležitost, nicméně z politického aspektu je klíčový Útvar na odhalování korupce a finanční kriminality, tzv. protikorupční policie. V jeho vedení pravděpodobně bude snaha o změny," sdělil ParlamentnímListům.cz předseda Výboru pro obranu a bezpečnost Poslanecké sněmovny František Bublan (ČSSD).
V současné době šéfuje útvaru Libor Vrba, který nastoupil do funkce v únoru 2009. Jeho náměstkem je Tomáš Krul, který se v minulosti o post několikrát ucházel, nicméně uspěl až poté, co z výběrového řízení vypadly psychotesty.
Autor služebního zákona: John nepotřebuje souhlas Nečase
Není to jednoduché
"Propustit někoho od policie není nicméně tak jednoduché. Dotyčný by musel kupříkladu porušit služební přísahu, spáchat trestný čin, absolvovat psychotesty nebo fyzické testy se špatným výsledkem nebo mít několikrát za sebou špatné služební hodnocení, které v případě ředitelů celorepublikových útvarů vystavuje příslušný náměstek," vysvětlil redakci autor služebního zákona Petr Tomek.
Napiš si to sám
Služební hodnocení se vystavuje zpravidla jedenkrát do roka, ale může se i častěji. Dělá se vždy, když se dotyčný hlásí do výběrového řízení.
"Převážně se ale nepohodlnost řeší tak, že se nadřízený s podřízeným domluví ve smyslu ,Napiš si to sám a já ti seženu nějakou jinou trafiku,' což většinou dotyčný akceptuje, v případě, že si chce u policie ještě škrtnout. Jako nadřízený mohu třeba uložit lékaři, aby provedl kontrolu zdravotního stavu, což je také nástroj," popsal možnou praxi odchodů vysokých policejních činitelů místopředseda policejních odborů Alexander Burda.
Langer čistil
Za ministra Ivana Langera došlo k výměně vedení na téměř všech významných postech u policie. Začátkem roku 2008 například skončil šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice a na jeho místo byl jmenován Robert Šlachta.
Další změna se týkala Martina Červíčka, který vystřídal Petra Želázka na pozici pražského policejního ředitele. Po sedmnácti letech také skončil šéf protidrogové centrály Jiří Komorous, kterého nahradil jeho zástupce Jakub Frydrych.
Langer ví, kdo bude šéfovat policii. S Xaverem se vsadil o slivovici
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera