Analýzu vydala trojice doktorandů Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ti vytvořili systém zIndex, který sleduje veškeré veřejné zakázky v Česku a dokáže je vyhodnotit podle různých kritérií. Kromě systému veřejných zakázek prohledává zIndex například obchodní rejstřík, stránky jednotlivých organizací a úřadů či databázi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Je to užitečné, ale nechme si rezervu
Všechna média, která doktorandy zveřejněné informace přejala, prezentují jimi uvedená čísla tak, jako by je vydala instituce k tomu určená. „Na tom je pozitivní to, že se někdo snaží ty věci dát dohromady a jedna z cest k větší transparentnosti veřejných zakázek rozhodně vede přes sjednocování databází," uvedl pro ParlamentníListy.cz exministr financí a současný člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Jiří Rusnok.
„Z takové analýzy lze určitě zachytit občas nějaké extrémy či zvláštnosti. Dovedu si živě představit, že řada věcí ve zkoumaných databázích nebyla, zejména v souvislosti se systémy, které mají například obce a města, ale nutně to neznamená, že je zde něco shnilého," myslí si Rusnok na dotaz, zda doktorandy nenalezená data znamenají, že zakázky byly zkorumpovány či mimo zákon.
Čili brát doktorandy zveřejněná data s rezervou? „Já myslím, že s rezervou je nutné brát v životě skoro všechno. Nicméně nechci to bagatelizovat. Nedostatečná transparence ve zmíněných věcech je prostě fakt a jasně to ukazuje na to, že v tuto chvíli nejsou zmíněná data jednoduše dohledatelná a tedy pod veřejnou kontrolou. O tom není pochyb," myslí si ekonomický expert.
Jen značný fakt je netransparentnost
„Veřejný prostor je velice široký, pohybují se v něm nejrůznější entity od samosprávy až po státní správu, s různými mezičlánky. Čili je to nepřehledné a je třeba to zpřehlednit a v tomto směru ta práce bezesporu je podpůrným prvkem a tímto směrem je nutné postupovat," uzavřel pro redakci Rusnok.
Jako zajímavý materiál vyhodnotil i ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS). „Zajímavý podnět a určitě prospěšný," reagoval na dotaz ParlamentníchListů.cz ministr. „Stojí za to se jím zabývat a rozpracovávat jej," doplnil s tím, že jej předá ministru pro místní rozvoj Kamilu Jankovskému (VV), který má veřejné zakázky v kompetenci.
Z čísel běží mráz po zádech
Podle triem doktorandů zveřejněných dat bylo až 80 procent veřejných zakázek zadávaných ministerstvy za poslední čtyři roky, přiděleno neveřejně nebo bez soutěže. V 67 procentech případů pak nakupovala ministerstva mimo Informační systém veřejných zakázek a 14 procent tvořily "jednohubky", tedy zakázky s identickým počtem uchazečů a vítězů, zpravidla jedním.
Nejhůře z analýzy vyšlo ministerstvo spravedlnosti. To prý uskutečnilo veřejně jen tři procenta nákupů. Největší objem nákupů mimo veřejný informační systém i "jednohubek" připadá zase na ministerstvo obrany. Dobře neskončilo ani ministerstvo pro místní rozvoj. Řada "jednohubek" připadá pak i na ministerstvo zdravotnictví.
Kauza Vondra zmítá politickou scénou
Podle zjištění deníku Právo se sekce, kterou v době předsednictví EU řídil současný šéf obrany Alexandr Vondra (ODS), dopustila protiprávního jednání. A to ve chvíli, kdy bez výběrového řízení "přiklepla" nejdražší zakázku soukromé firmě.
Nejen šéf dopravy Vít Bárta (VV), ale nyní už i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) má co vysvětlovat. Vondra totiž čelí obvinění z korupčního jednání, jehož se jeho resort měl dopustit v době českého předsednictví EU. Tehdy byl Vondra vicepremiérem a vedl vládní sekci pro předsednictví.
Podle trestního oznámení, které podle policejního zdroje deníku Právo leží od minulého týdne na policejním prezidiu, šlo o podivnou zakázku za více než tři čtvrtě miliardy korun. Tu Vondrova sekce bez veřejné soutěže "přidělila" firmě Promopro.
Jako důvod automatického přidělení zakázky sekce uváděla skutečnost, že právě Promopro má v oblasti požadovaných služeb exkluzívní postavení a jiné firmy by je nebyly schopny zajistit. To se však nijak neprokázalo.
-
VŠE ke Kauze Vondra
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk