Heger řekl, jak ve zdravotnictví přesměruje peníze

27.01.2011 13:04 | Zprávy

Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil své reformní zákony o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách a o zdravotnické záchranné službě. Normy v červnu zamíří do legislativní rady vlády. Platit by měly od ledna příštího roku. Ministr chce reformami přispět k lepšímu využití peněz ve zdravotnictví a hlavně přesměrovat je do platů zdravotníků.

Heger řekl, jak ve zdravotnictví přesměruje peníze

Heger už dříve řekl, že chce zdravotnictví měnit postupně, nehodlá dělat převratné změny jednorázovým balíkem sedmi zákonů, jako to chtěl udělat jeho předchůdce Tomáš Julínek. Tomu se z celé reformy podařilo prosadit jen regulační poplatky u lékaře, v lékárně a nemocnici.

Heger chce nyní novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění napířklad zrušit zákaz připlácení. Od premiéra Petra Nečase dostal za úkol připravit podmínky pro připojištění. Zákonem o zdravotnické záchranné službě chce zřídit další výjezdová místa, kdy jedno přijde na pět miliónů korun. "Ten zákon definuje práva a povinnosti členů výjezdních skupin a kompetence krajů," uvedl k tomu jeden z Hegerových náměstků.. Ministr pak zmínil, že zákon o zdravotnické záchranné službě dosud neexistoval, zatímco ostatní zákony byly staré více než 45 let.

Minulý týden představil Heger protikorupční strategii, která má zamezit únikům peněz za předražené nákupy léků nebo přístrojů. Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 280 miliard korun, korupce mu podle Transparency International odebere zhruba desetinu. Protikorupční strategie je prvním krokem reformy, na niž české zdravotnictví čekalo dvě desítky let.

SLEDUJEME Exodus lékařů

A jak dostat finance k nespokojeným lékařům? To zatím přímo Heger neřekl. Přitom o situaci ve zdravotnictví kvůli odchodům nespokojených lékařů jednala ve středu vláda. Premiér ale poté žádné konkrétní závěry novinářlm nesdělil.

Na debatu o lékařích neměli na vládě asi čas

Klíčová debata o tom, jak lékaře od výpovědí odradit, se ale odehrála až na neformálním obědě koaličních lídrů. V médiích se pak objevily informace, že Heger na schůzce dostal mandát k jednání s lékaři. Nikdo ale dosud nezveřejnil, na jakém konkrétním řešení se koalice dohodla.

Brífink Nečase zde:

Podle médií, ale i informací ParlamentníchListů.cz by záchranný plán mohl spočívat v tom, že vláda změní úhradovou vyhlášku a navýší paušální platby pojišťoven nemocnicím. Úspory by kabinet mohl hledat také v přecenění léků a úsporách při nákupech. Heger by měl se zástupci pojišťoven jednat dnes odpoledne.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…