Páteční jednání ministra zdravotnictví Leoše Hegera s předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Engelem a prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem mohlo po ministrově oznámení, že se v resortu najdou dvě miliardy korun pro nemocnice, vypadat jako vítězství lékařů. Ale jen do té doby, než byl šéf odborářů konfrontován se skutečností, že lékaři ve výpovědích nedostanou žádnou záruku návratu, což on sám považoval za jasný doprovodný jev dohody.
„Takovou garanci lékařům nikdo dát nemůže. Výpověď je jednostranný právní úkon, ale její zpětvzetí je projevem dvou stran. To znamená, že zaměstnanec už je závislý na tom, zda s žádostí o vzetí výpovědi zpět souhlasí zaměstnavatel," pozastavuje se pro ParlamentníListy.cz specialistka na pracovní právo Eva Ptáčková nad představou předsedy LOK Engela.
- TÉMA Exodus lékařů
Lékaři si měli uvědomit riziko podání výpovědi
Právnička v této souvislosti připomíná, že pro zaměstnavatele nebývá jednoduché zbavit se zaměstnance, s nímž není spokojen. K dispozici má prakticky jen výpověď s organizačních důvodů či pro porušení kázně. „Teď už to je ryze v rukách nemocnic, respektive jejich ředitelů, jestli podaných výpovědí využijí, aby se zbavili nepohodlných lékařů," poznamenává Ptáčková.
„Lékaři si měli sami umět spočítat, co to znamená dát výpověď. Nejsou to žádní pokrývači, u nichž se nemusí předpokládat elementární znalost pracovního práva a odhad možných dopadů, jaké pro ně jednostranné ukončení pracovního poměru může mít," poukazuje expertka na pracovní právo na to, že si protestující lékaři měli včas odpovědět na otázku, zda je výpověď správnou cestou k dosažení jejich cíle.
Engel musí oslovit zaměstnavatele, jinak ztratí tvář
Vedení Lékařského odborového klubu si teď musí připadat jako zahnané do kouta. Na jednu stranu se mu protestní akcí podařilo z ministerstva financí vymámit příslib dvou miliard korun pro nemocnice, které by měly být určeny hlavně na platy lékařů, které by jim mohly stoupnout až o sto tisíc ročně. Naopak nepříjemným důsledkem může být, že někteří lékaři, kteří se nechali k akci zlákat, zůstanou bez místa.
V ožehavé situaci je především předseda LOK Engel. Pokud by na ministrem nabízenou dohodu kývnul a akci Děkujeme, odcházíme ukončil, stal by se zcela jistě zrádcem v očích těch, kteří se k protestu nechali zlákat, a jejichž výpovědi by nemocnice nechtěly vzít zpět. „Nezbývá mu nic jiného, než obejít ty nemocnice, v nichž to lékařům hrozí a pokusit se s řediteli dohodnout, aby je vzali zpět. Jinou možnost nemá," tvrdí Ptáčková.
K věci:
- Pozdě, pane Engele. Lékaři zjistili, že výpovědi platí
- Klaus odsoudil nátlak lékařů. Češi svému prezidentovi rozumí, tvrdí Hájek
- Lumpárna, syčárna. Politolog odsoudil lékaře ještě víc než Klaus
Foto: Zbyněk Pecák
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník