Zaorálek: Naděje pro Egypt a Blízký východ

04.02.2011 4:36 | Zprávy

Dramatické události v zemích severní Afriky se stávají pozoruhodným a klíčovým mezníkem naší doby. Je zřejmé, že pro řadu evropských politiků je tento pohyb překvapivý a nečekaný.

Zaorálek: Naděje pro Egypt a Blízký východ

Zvykli jsme si považovat stabilitu států severní Afriky automaticky za uznávanou hodnotu. Státy jako Tunisko a Egypt byly dokonce dávány za vzor politické a ekonomické stability ostatním. Jeden z hlavních důvodů tohoto nadsazování pozitivního obrazu byly mimo jiné také obavy ze šíření islámského terorismu po 11.září 2001 po celé oblasti Blízkého Východu. 

Dnešek ukazuje určité zjednodušení a krátkozrakost včerejšího přístupu. Stabilita vzala za své šokující rychlostí během téměř několika dní. Je evidentní, že tyto revoluční události nejsou nikým dovezené, ale že jsou spontánním projevem sociální, ale i politické nespokojenosti. Zároveň nejde ani zdaleka jen o dominantně islámské hnutí. Naopak se zdá, že celý proces obsahuje také prvky směřování k atributům liberální demokracie.

Občané těchto zemí požadují zásadní politickou změnu. Mají přitom na mysli svobodné volby, svobodu shromažďování, svobodnou činnost médií, svobodu vyjadřování a ochranu sociálních práv. Ulice naplňují také příslušníci mladé generace, kteří mají pocit marginalizace a odcizení, kteří odsuzují korupci a chtějí šanci na práci a naději do budoucnosti. Samozřejmě že současný revoluční proces v severní Africe je otevřený a má svá značná rizika. Přesto ale nelze přehlédnout, že jeho součástí jsou požadavky a aspirace, které by nám měly být blízké a hluboce vlastní. Úkolem politiky je poskytnout lidem šanci. Úspěchem v těchto zemích by byla změna, která chrání lidské životy, která by byla mírová, uznávala by roli všech demokratických sil a vedla k odpovědnému demokratickému vládnutí.

Měli bychom být připraveni spolupracovat se všemi, kteří usilují nastolit v Egyptě otevřený, a demokratický stát. Zklamáním bylo poslední vystoupení egyptského prezidenta Husní Mubaraka, v němž chybělo jasné přihlášení se k ideji svobodných a demokratických voleb, chyběla ochota vytvořit co nejrychleji prostor pro zásadní politické, sociální a ekonomické změny.

Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD a stínový ministr zahraničí

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem