Rychetský se vyloučí z rozhodnutí o pražských volbách

05.02.2011 13:26 | Zprávy

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řeší v rámci svého úřadu mnoho stížností. Na průběh voleb nebo na činnost politických stran. Teď budou možná zrušeny komunální volby v Praze. Rychetský odpovídal v rozhovoru pro sobotní MF DNES.

Rychetský se vyloučí z rozhodnutí o pražských volbách

Zruší ústavní soud komunální volby v hlavním městě? Rychetský tvrdí, že se zatím o ničem nejednalo. Prý ovšem navrhne na plénu, aby byl vyloučen z tohoto projednávání kvůli navrhovateli Pavlu Uhlovi, který působil v Rychetského bývalé advokátní kanceláři a patří k přátelům jeho rodiny.

Velikosti a počet obvodů, to je ta otázka

„Zaprvé bychom se měli zabývat otázkou, jestli je, nebo není protiústavní zákonné zmocnění, které umožňuje městským orgánům stanovit libovolně velikost i počet volebních obvodů, a jestli tím, že to udělají tři měsíce před volbami, neporušují princip právní jistoty a předvídatelnosti z hlediska ochrany pravidel svobodné politické soutěže," vysvětluje Rychetský v MF DNES.

Druhý bod se týká možnosti libovolně stanovit velikost obvodů, čímž se mohla posunout zákonem stanovená pětiprocentní klauzule. Záleží na propočtech, které si soud nechá zpracovat.

„Ústavní soud musí přihlížet i k takovým věcem, jako jsou třeba rozpočtové dopady. V pozadí každého rozhodnutí by měly být širší souvislosti, čímž neříkám, že máme zavírat oči," zodpovídá dotaz, zda hraje roli to, že by se volby opakovaly v hlavním městě s milionem obyvatel.

Seznamy občanů jsou nemocí společnosti

Rozhovor se stočil na téma zveřejňování jmen soudců, kteří byli v minulosti členy KSČ. Podle Rychetského je společnost, která vytváří seznamy svých občanů, nemocná.

„Žádný orgán České republiky ani žádný soud nemá svěřenu kompetenci spočívající ve sběru, ukládání a uchovávání dat o politické (nebo jakékoli jiné) příslušnosti svých zaměstnanců. A zákon o svobodném přístupu k informacím se vztahuje pouze na ty věci, které mají veřejné instituce ve své kompetenci," vysvětluje MF DNES své výhrady k důvodům pro zveřejňování jmen.

Osobně by neposuzoval profese ani kohokoliv dalšího podle toho, zda před pádem režimu byl členem strany. Nestydí se ovšem, že v roce 1966 vstoupil do KSČ. Spolu s ním tam byli tací jako Vaculík, Klíma, Skácel a byl to jediný způsob, jak tehdy něco udělat se zvůlí a bezprávím v systému.

Poslední mohykáni v politice

Na minulost vzpomíná i v souvislosti s prezidentem Václavem Klausem. „Jsme oba poslední mohykáni a veteráni. Začali jsme spolu ve sklepě Laterny magiky. Vždy jsme oba reprezentovali jisté protipóly," říká Rychetský. Oba se navzájem velmi respektují.

Prý už se nechystá měnit rozhodnutí, že nechce zastávat funkci prezidenta. Vadí mu na tom několik věcí, ale nejvíce pak naprostá ztráta soukromí.

Rychetský je rád, že nepůsobí v dnešní politice. Během dvaceti let se její úroveň snížila a jde v ní především o konfrontaci. Vítězové v ní berou vše a to je podle Rychetského zhoubné.

Související:

Politika má od revoluce sestupnou tendenci, říká Rychetský 

Šéf spravedlnosti jednal ukvapeně, kritizuje Rychetský 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soda Jiřímu Strachovi. Anděl Páně je prý estébák

13:46 Soda Jiřímu Strachovi. Anděl Páně je prý estébák

Vánoce mají být obdobím klidu a pohody, A také obdobím, kdy na různých televizních kanálech běží jed…