Ústavní soud začal jednat o škrtech v sociální oblasti. Zruší zákony?

08.02.2011 10:26 | Zprávy

Ústavní soudci začali veřejně projednávat stížnost sociálních demokratů namířenou proti škrtům v sociální oblasti. Před plénem promluví jako svědek premiér Petr Nečas a také poslanec Bohuslav Sobotka z ČSSD. Právě poslanci sociální demokracie napadají způsob schválení škrtů v rozpočtu. Přijetím zákonů byl podle nich zneužit stav legislativní nouze.

Ústavní soud začal jednat o škrtech v sociální oblasti. Zruší zákony?

ČSSD kritizuje také fakt, že zákony schválil Senát s pravicovou většinou, přitom již bylo po volbách a právě v té době už měla většinu v horní komoře sociální demokracie.

Soudkyní zpravodajkou je místopředsedkyně ÚS Eliška Wagnerová. Ta nyní čte zdůvodnění ČSSD, proč stížnost vlastně podala.

Kromě premiéra Petra Nečase, jenž byl na začátku omluven za zpoždění, vystoupí v jednacím sále také úřadující místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten u soudu zastupuje žalující skupinu poslanců.

ČSSD zpochybňuje především proces přijetí zákona parlamentem. Stížnost hovoří o extrémní svévoli vládní většiny. Vláda podle opozice omezila práva opozice tím, že zneužila stav legislativní nouze, svolala mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny a znemožnila obecnou rozpravu. Opozice tvrdí, že kvůli nebývalé rychlosti schvalování neměla šanci návrh věcně komentovat a připomínkovat.

ČSSD nemohla dát pozměňovací návrhy, schůze byla svolána pozdě 

Poslanci z ČSSD mimo jiné argumentovali, že je třeba zachovávat alespoň minimální požadavek nechat opozici předložit své pozměňovací návrhy. Institut legislativní nouze napadli i zvláštním ustanovením - „účelem legitimizačním" - což údajně znamená seznámit veřejnost formou debaty v parlamentu s jejich postoji a argumenty.

Poslanci také napadli postupy předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. Podle ČSSD jednala v rozporu s jednacím řádem sněmovny tím, že svolala schůzi dolní komory příliš brzy. Podle řádu má být každý poslanecký klub informován o svolání schůze nejméně pět dnů předem, což se ale nestalo. Němcová schůzi svolala elektronickou poštou a navíc jen sedm minut před jejím zahájením.

Balíček škrtů v sociální oblasti podle vlády umožní úspory až 24 miliard korun a pomůže při snižování schodku státního rozpočtu. Zákon provádí řadu změn v oblasti nemocenského pojištění, státní sociální podpory a státní politiky zaměstnanosti. Jde například o nemocenskou, rodičovský příspěvek, sociální příspěvek, porodné a příspěvek na péči.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

22:08 Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

Seznam mimořádně významných archiválií České republiky se rozšířil o pět nových archivních kulturníc…