Co vzešlo z akce Děkujeme, odcházíme? Prohra pro obě strany

24.02.2011 12:06 | Zprávy

Bohumil Pečinka ve svém komentáři v časopisu Reflex přirovnává ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) k Alexandru Dubčekovi. Uvádí, že z dlouhodobého hlediska nepřinesla protestní akce lékařských odborů vítězství nikomu.

Co vzešlo z akce Děkujeme, odcházíme? Prohra pro obě strany

Pečinka připomíná, že se Heger vždy cítil spíš jako zástupce nemocničních lékařů v Praze. Jeho prvním předsevzetím v novém úřadě bylo snížit některé zdravotnické poplatky, koaliční poslanci z toho byli poněkud rozpačití.

Heger se brzo skamarádil s lékařskými odboráři i s opozičními poslanci. Dokonce jednoho z odborářů Jiřího Schlangera jmenoval svým náměstkem.

Heger se vzepřel stejně jako Dubček

„Kdyby byli nemocniční odboráři v čele s Kubkem a Engelem jen trochu zdrženliví, mohli dosáhnout všech svých cílů, a ještě si uchovat morální kredit," míní Pečinka. K jejich smůle se prý příliš zradikalizovali a najali si profesionální agenturu Jiřího Hrabovského a „rozjeli nejnátlakovější akci od roku 1997, kdy druhou Klausovu vládu vydíral železničářský odborář Dušek".

SLEDUJEME exodus lékařů

Heger dostal pocit jako Alexandr Dubček při invazi v srpnu roku 1968. „To dělají oni, mně, který jim nejvíce rozumí a chce jejich problémy řešit?" mohl se Heger ptát. Pak se odborářské akci s heslem „Náš exodus, váš exitus" vzepřel. Přestože to je proti jeho přirozenosti a původně se chtěl domluvit.

Vláda v tom Hegera nechala samotného, i když se z protestu části nemocničních lékařů stal politický problém. A nedostávalo se mu podpory ani z jeho vlastní strany TOP 09. Následně si vláda a Heger nechali vnutit otázku: Co s tím budeme dělat? To byla další chyba. Řešil se možný následek namísto příčiny, míní komentátor Reflexu.

Co s tím, vládo?

„Tyto otázky paradoxně kladli lidé typu hejtmanů Haška a Běhounka, kteří ve svých krajích (zvláště na Vysočině) celou akci proti vládě inspirovali, pak jim přerostla přes hlavu, oni se začali obávat rozpadu zdravotní sítě, a tak hledali, na koho hodit odpovědnost," připomíná Pečinka běh událostí.

Veřejnost podporovala vládu a vyzývala, aby se lékařským odborářům neustupovalo. Osamocený Heger ovšem přistoupil na většinu odborářských požadavků. „Prohrál tak vyhraný zápas a oklikou se vrátil na počátek svého ministerského působení. Dohoda s odboráři však bude mít své důsledky," varuje Pečinka v komentáři.

Především byl vyslán signál zájmovým skupinám v zemi, jak je možné vyjednávat. Vyhraje agresivnější politika. Dále vláda a Heger neuvážili získat výměnou za vyšší platy souhlas odborářů s provedením zdravotnických reforem, což se má projevit ve snižování některých nadbytečných kapacit.

Vláda zaspala při jednání. Nedostala nic na oplátku

Stejní lidé jako Kubek a Engel budou první, kdo bude protestovat proti omezování poskytované péče ze strany státu nebo VZP.

Podle Pečinky ale prohráli i vítězové, tedy lékařští odboráři. Krátkodobé vítězství v podobě vyšších platů znamenalo poštvat si proti sobě velkou část veřejnosti i vlivných společenských skupin. To je z dlouhodobého hlediska prohra.

„Navíc pohrdavý postoj Kubka s Engelem ke zdravotním sestrám vytvořil těžko překonatelné bariéry uvnitř nemocnic," míní Pečinka.

Zisk lékařů: Více peněz, nedůvěra pacientů, narušené vztahy v nemocnicích

Jak velkou daň zaplatily odbory za nátlakovou akci ukazuje dopis, který časopisu Reflex zaslal jeden lékař.

„Každý lékař, který podal výpověď, musel počítat s tím, že přijat nebude. Líbí se mi postoj ředitele v Uherském Hradišti. Pana Engela, kdybych byl ředitelem, bych nepřijal. Za chyby se platí. Rozpoutal negativno. Ředitele nemocnic postavil do nelehké situace, dalo se vyjednávat, ale ne vydírat a šikanovat. Narušil vztah pacient - zdravotnický personál, nevole je i mezi lékaři a lékaři a sestrami," popisuje lékař akci Děkujeme, odcházíme.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…