Zdroje energie pro budoucnost hodnotila ale už někdejší nezávislá odborná komise pro posouzení energetických potřeb. Předsedou této komise byl profesor Václav Pačes. Toho ale zaráží, že ta nynější komise má posoudit jen ekonomické důsledky prolomení limitů, a chybí mu komplexní posouzení dopadů prolomení limitů i z hlediska například sociologického. Počátky problémů totiž vidí už před rokem 1989 ve vrchnostenském jednání státních úředníků.
„Od samého začátku byla celá záležitost mimořádně špatně vedena všemi vládami. Podle mého názoru, kdyby se hned od začátku jednalo velkoryse s lidmi z Jiřetína a odjinud, mohla být situace už dnes vyřešena," řekl v rozhovoru pro Rádio Česko Pačes.
Bude se těžit jen o desítky let víc
Myslí si ale, že prolomení limitů jen oddálí problémy Česka s uhlím. "Bude se tam těžit jen o nějakých pár desítek let víc," uvdel dále a připustil, že z ekonomického hlediska je těžba uhlí stále nejvýhodnější.
„Máme alternativu plynovou, ale je velmi drahá. Ekonomiku musíme samozřejmě také zohlednit, ale nesmí to být jediný aspekt," upozornil. Nutnost zohlednit více aspektů v posuzování těžebních limitů vidí jako zásadní. „My jsme navrhovali, že by v komisi neměli být jen ekonomové, ale i ekologové nebo specialisté na veřejné zdraví," dodal Pačes.
Přiznal však, že ta bývalá komise se těžebními limity sice zabývala, ale do elaborátu pro vládu je nezahrnula. Proč? Nechtěla to údajně Strana zelených. „Nicméně máme zprávu zpracovanou," doplnil pro Rádio Česko.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb