Takhle Klaus tleská ručinkama, viděli diváci. Bitva o Bátoru zuří dál

01.03.2011 10:31 | Zprávy

Obsazení funkce náměstka ministra školství sotva mohlo vyvolat větší bouři, než jaká se strhla v souvislosti se jménem kontroverzního Ladislava Bátory. Postaral se o to i prezident Václav Klaus, jenž v souvislosti s ním mluvil dokonce o hilsneriádě. Ani mediální odborníci se ale nemohou shodnout, zda nejde o příliš nafouknutou událost. Socioložka Jiřina Šiklová zase během promluvy na toto téma předvedla v ČT náznak pantomimy.

Takhle Klaus tleská ručinkama, viděli diváci. Bitva o Bátoru zuří dál

V pondělních Událostech, komentářích na ČT 24 se vyjádřil Ladislav Bátora, že v souvislosti s údajnou nominací na místo prvního náměstka ministra školství musel čelit mediálnímu lynči. Sdělovací prostředky totiž varovně připomínaly Bátorovu někdejší kandidaturu za ultrapravicovou Národní stranu. „Cílem bylo, abych nemohl pracovat ve státní správě," pronesl konzervativec.

Druhým hostem ve studiu byla socioložka Jiřina Šiklová, kterou Bátora zmínil ve své autobiografii slovy „raději Boženu Vikovou-Kunětickou než Jiřinu Šiklovou", což nedávno citoval i prezident Václav Klaus. „Kunětická byla pravicově a národovecky založená. Kdyby to věděl Václav Klaus, tak by jí takhle tleskal ručinkama," poznamenala Šiklová s tím, že jako k feministce už by se k ní oba dva tolik nehlásili. Klausovo tleskání během svého vystoupení rovnou drobně naznačila.

Téma Ladislav Bátora

Více mediální než společenské téma

Z dat ATO - Mediaresearch, která pro ParlamentníListy.cz zpracovala MÉDEA, a.s. ve spolupráci s MÉDEA RESEARCH, k.s. vyplývá, že sledovanost pondělních Událostí, komentářů byla se 123 tisíci diváky lehce podprůměrná, a tedy, že kauza nejmenování Bátory náměstkem ministra školství hýbe mnohem více médii než veřejností.

Když uvedly ParlamentníListy.cz jako první, že má Ladislav Bátora nastoupit od prvního března jako náměstek ministra školství Josefa Dobeše, málokdo mohl až takový rozruch očekávat. Kvůli mediálnímu tlaku a odporu premiéra Petra Nečase, který se vyjádřil, že člověk s Bátorovou minulostí nemůže zastávat takovou funkci ve státní správě, však nakonec Dobeš Bátoru nejmenoval.

Klaus i jeho vicekancléř cupovali média i politiky

Na obranu konzervativního politika mezitím vystoupil i prezident Klaus srovnáním s hilsneriádou. „V posledním týdnu několik českých novinářů, a spolu s nimi i někteří politici, k šoku mnoha z nás dokonce i z pravé strany politického spektra, vyvolali kauzu Bátora, která mne hluboce zneklidňuje. Pořád jsem věřil, že žiju v primárně demokratické společnosti, ale přibývá signálů, že tomu tak není," uvedla hlava státu pro deník Právo.

Prezidentův vicekancléř Petr Hájek byl ještě ostřejší a kromě médií se pustil i do předsedy vlády. „Že premiér Petr Nečas, šéf strany, která se po Topolánkově deratizaci začínala opět sem tam tvářit pravicově, spěchá a v politicky korektní hilsneriádě si přisadí a zbaběle zapěje s novinářským davem Zabte ho!, to je mimořádně poučná novinka, kterou tato kauza odhalila v pravý čas," prohlásil Hájek pro ParlamentníListy.cz.

Konzervativní poradce premiéra Roman Joch v deníku Právo uvedl, že s Bátorovými názory souhlasí jen zčásti. Předsedy Akce D.O.S.T. se však víceméně zastal. Prezidenta odsoudil komentátor MF DNES Martin Komárek, který žádnou snahu mediálně zničit Ladislava Bátoru nevidí. V Lidových novinách Zbyněk Petráček odmítl srovnání s hilsneriádou, protože Bátora nenarazil kvůli názorům, ale kvůli svým činům. 

Profesor Masaryk šel také proti mínění novin

„Považuji to za úlet pana prezidenta, protože názory, které pan Bátora zastával, jsou velice extrémní. Naopak premiér Nečas se vyjádřil zcela trefně. Jenom proto, že do této kauzy vstoupil pan Klaus, tak je tolik medializovaná. Jinak to není téma, které by mělo hýbat českou společností," vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz novinář a politický komentátor Karel Hvížďala.

„Já to naopak pokládám za závažné téma. Pan prezident má odvahu říct své názory, s nimiž souhlasí spousta obyčejných lidí, ale nelíbí se pražským intelektuálům. Kdyby do toho pan Klaus nevstoupil, tak by to téma zapadlo. On to nazval hilsneriádou. Tehdy se také profesor Masaryk vyjádřil jinak, než psaly noviny," připomíná pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Jiří Mikeš.

Klausův postoj jeho popularitu neovlivní

Prezidentův razantní postoj v této záležitosti by však neměl mít žádný vliv na míru popularity u veřejnosti. „Lidé znají jeho názory, tak si nemyslím, že by právě tohle mělo mít nějaký zvláštní vliv na jeho oblibu," myslí si Mikeš. „Na popularitu prezidenta tato jeho vyjádření dopad mít nebudou. Já bych si ale přál, aby se na pana Bátoru co nejdříve zapomnělo," dodal Hvížďala.

K věci:

Klaus: Malá česká hilsneriáda aneb další případ diktatury politické korektnosti 

Hájek k Bátorovi: Nečas se zbaběle přidal k novinářské hilsneriádě 

Nečas Dobešovi zatrhnul plány na přijetí extremisty 

Repro: ČT

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM hledá nového vlastníka pro Palác Broadway v centru Prahy, minimální cena činí 878 milionů korun

16:13 ÚZSVM hledá nového vlastníka pro Palác Broadway v centru Prahy, minimální cena činí 878 milionů korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na svých webových stránkách www.nabidkamaje…