Skončí u něj na stole
"Já to vnímám jako pozitivní krok, který prezidentu v tomto případě přísluší. V prvé řadě zákon o důchodové reformě nakonec skončí k podpisu u prezidenta republiky a on by se měl o něj zajímat," uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe. Klaus podle něho kritizuje správně jeho nedomyšlenost a oprávněně se bojí, aby ho další vláda třeba znovu nemusela reformovat. "Prezident správně tvrdí, že se zákon musí protlačit jako konsensus, nikoli silou. Za druhé, prezident je ekonom a tento zákon spadá do jeho portfolia, on nemluví o globálním oteplování ani o kultuře," konstatuje Pehe. Podle něj se jedná o zcela odlišnou situaci, než když na konci roku 2010 prezident inscenoval "tajnou" dohodu. "Prezident tehdy nebyl garantem pokračování vlády a tajná politická dohoda je v demokracii pofidérní," uzavřel Pehe.
Bambini de Praga
Jako mírný útok na vládu Petra Nečase vnímá intervenci prezidenta Klause politolog Zdeněk Zbořil. "Z prezidentova vyjádření je patrné, že celou reformu spolu nekonzultovali, je zde celá řada technických detailů a nepřehledností, kterých se prezident obává," sdělil redakci politolog Zdeněk Zbořil. Podle něj však celý Klausův vstup může mít i další rozměr. "Prezident se obává, že má vláda málo důvěry a není v současnou chvíli kompetentní k takovémuto kroku a předně se bojí, aby veřejnost nevnímala reformu jako jakousi privatizaci nebo prostě krádež století. Jinak doporučuji Václavu Klausovi, aby si přečetl od Hrabala Bambini de Praga, aneb jak skončili pojišťovací agenti," uzavřel s doporučením Zbořil.
Je cesty zpět
"Je velmi pozoruhodné sledovat nárůst aktivity Václava Klause, který se vymyká našemu politickému systému," konstatuje politoložka Vladimíra Dvořáková. Podle ní je však nutno hledat i skryté souvislosti. "Není jasné kam se Václav Klaus odebéře po konci prezidentování, klidně si těmito intervencemi může klestit cestičku zpět na Jánský vršek, tedy do ODS, kdo ví?," zakončila řečnickou otázkou Dvořáková.
Čtěte také: Prezident Klaus: O čem jsme se při diskusi o důchodové reformě zapomněli bavit
Koalice zvýší DPH
Ekonomičtí ministři se shodli na tom, že DPH by se měla u části výrobků ve snížené sazbě zvýšit na 20 procent. Platit by mohla už od posledního čtvrtletí letošního roku.
Reforma zahrnuje návrh, že by si mohli lidé mladší 35 let od roku 2013 dobrovolně převést tři procentní body ze svého sociálního pojištění na individuální účty u penzijních společností, ale jen pokud přidají i ze svého. Výpadek příjmů na sociální pojištění mají pokrýt výnosy ze sjednocené sazby DPH. Ta by se měla sjednotit na 20 procentech.
Ministři se domluvili také na tom, že děti v produktivním věku by měly dostat možnost odvádět ze sociálního pojištění jedno procento na důchod svým rodičům. „Prakticky by to dělalo zhruba 500 korun měsíčně," poznamenal k tomu premiér Petr Nečas s tím, že tři procenta z odvodů by si mohli lidé přeposlat do penzijního fondu a jeden procentní bod ve prospěch svých rodičů.
Výjimkou, která by nespadala do sazby dvaceti procent, jsou vyjmenované základní potraviny, kam patří mléko, brambory, chléb, ryby, zelenina, dětská mléčná výživa, potraviny pro diabetiky či pro bezlepkovou dietu. U nich by DPH bylo na deseti procentech.
Demonstrace proti reformám
V centru Prahy se v sobotu uskuteční demonstrace a pochod proti chystaným vládním reformám. Změny chystané kabinetem ODS, TOP 09 a Věcí veřejných podle organizátorů z iniciativy ProAlt zhorší životní úroveň většiny obyvatel. Akci podpoří opoziční sociální demokraté a vystoupí na ní zástupci odborů. Pořadatelé očekávají účast až pěti stovek lidí.
Shromáždění začne dvě hodiny po poledni na náměstí Republiky. Po projevech se účastníci vydají přes Staroměstské náměstí a Mánesův most před úřad vlády na nábřeží Edvarda Beneše, kde akci skončí.
Související: V Praze se bude demonstrovat proti reformám
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera