Žádná z obou stran ve svém volebním programu totiž přímo nemluvila o tom, že by se měla důchodová reforma financovat v první řadě zvýšením daní. ODS dokonce přímo hovořila o tom, že udrží daně na současné úrovni. Vládní kroky ukazují ale přesný opak.
"Jednoduché a nízké daně: Zjednodušíme daňové zákony. Zároveň udržíme daně na současné úrovni. Nezvýšíme ani odvody na sociální pojištění," psalo se v jejím volebním programu.
Více ke zvýšení DPH
TOP 09 financování reformy z vyšších daní sice připouštěla, ale pouze jako druhou možnost. Tou první byly příjmy z dividend polostátní společnosti ČEZ.
Příjmy z ČEZu nejsou? Najednou...
"Výpadek příjmů stávajícího průběžného systému financování důchodů pokryje vláda z aktiv společnosti ČEZ a v případě nutnosti z nepřímých daní," stálo v programu TOP 09.
I přes sliby obou stran se ale od října zřejmě zvýší snížená sazba DPH z 10 na 20 procent a zdraží také řada zboží a služeb. Třeba potraviny, léky, hromadná doprava, dětské pleny, voda nebo teplo.
Zdroje financování jsou přitom podle odborníků i jiné než ty daňové. "Zvýšení daní nevidím jako nejlepší řešení. Je tu celá řada jiných zdrojů, o kterých se dlouhodobě nemluví, ať už je to ČEZ nebo různé privatizace," sdělil serveru iDNES.cz ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Podle něj reforma vzniká nekoncepčně, bez hlubší analýzy.
Analytik: Vláda zvolila nejjednodušší cestu
"Výběr DPH je pro vládu technicky nejsnazší. Špatně se od ní utíká a obchází se daňovými podvody a hlavně ji máte rychle v rozpočtu," dodal analytik.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas