Drábová: České jaderné elektrárny by měly odolat i zemětřesení

15.03.2011 9:51 | Zprávy

Českým jaderným elektrárnám nehrozí takové potíže, jaké ochromily japonskou elektrárnu Fukušima 1, kterou paralyzovala vlna tsunami. České atomové elektrárny v Dukovanech a v Temelíně můžou potenciálně ohrozit především přírodní vlivy. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jsou ale obě zařízení postavena tak, aby odolala i případnému zemětřesení, které je u nás ale vysoce nepravděpodobné.

Drábová: České jaderné elektrárny by měly odolat i zemětřesení

České jaderné elektrárny nechystají žádnou mimořádnou prověrku bezpečnosti. Evropské země k takovému postupu vyzvalo Rakousko, které dlouhodobě atomovou energetiku kritizuje. Obě česká zařízení prý splňují požadované standardy a prochází pravidelnými testy různých krizových situací.

„Říká se tomu externí vlivy a u nás připadá v úvahu zejména silný vítr a možnost záplav. Samozřejmě, že velmi důležitou částí hodnocení je i hodnocení seismické, to znamená, že i naše elektrárny jsou zodolněny proti zemětřesení, které v lokalitě s nějakou rozumnou pravděpodobností připadá v úvahu. To znamená maximálnímu rozumně odhadnutelnému zemětřesení," uvedla Dana Drábová pro Český rozhlas.

V elektrárnách se pravidelně testují krizové situace a personál přesně ví, jak při potenciálním ohrožení postupovat.

Související:

Okolí elektrárny Temelín je od roku 1991 nepřetržitě monitorované lokální seismologickou sítí. Podle ředitele Ústavu fyziky Země Masarykovy university v Brně Jana Švancary síť dokáže spolehlivě zachytit zemětřesení do vzdálenosti sedmdesáti kilometrů i dál od jaderné elektrárny:

„Za celou tu dobu jsme nezaznamenali žádné zemětřesení, které by mohlo elektrárnu jakýmkoliv způsobem ohrozit. Vyskytují se zde slabá nebo velmi slabá zemětřesení, kterým říkáme mikrozemětřesení. Takových zemětřesení bylo zaznamenáno mnoho desítek, pouze velmi výjimečně jsou pocítěna obyvateli," dodala Drábová.

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…