Církve a náboženské společnosti v otázce majetkového vyrovnání zatím vyčkávaly na krok vlády. O vládní komisi k tomu pak Besser poprvé promluvil 12. ledna při podpisu deklarace o shodě mezi ministerstvem kultury a zástupci církví.
Dohoda počítala mimo jiné s tím, že stát do roku 2014 nebude zvyšovat objem peněz na platy duchovních a dá jim větší svobodu v tom, jak peníze přerozdělí. Tehdy obě strany deklaraci označovaly za první významný krok, který povede k dohodě o majetkoprávním vyrovnání a restitucích.
A kdo v sedmičlenné komisi zasedne? Podle Bessera a infomací rozhlasu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV), poslanec Michal Babák (VV) a Marek Benda (ODS). Další dva členové tehdy ještě nebyli známí.
"Mám pro komisi kompletně připravené materiály, věřím, že jsme schopni se dohodnout, a to i napříč politickým spektrem," řekl v rozhovoru pro rozhlas Besser.
Jakmile stát jmenuje svou vyjednávací skupinu, ke stejnému kroku přistoupí také církve. Podle předsedy Ekumenické rady církví Joela Rumla se dá předpokládat, že na straně církví v komisi zasednou zejména ekonomové.
Majetkoprávní vyrovnání státu a církví stále není dořešené. Podle dohody z roku 2007 se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty, zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard korun. Proti dohodě se tehdy postavila levice a bývalý poslanec ODS Vlastimil Tlustý.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb