Sobotka: Chceme mimořádnou schůzi k zásahu v České televizi

16.03.2011 9:31 | Zprávy

ČSSD podle úřadujícího předsedy Bohuslava Sobotky chce vyvolat mimořádnou schůzi ke kauze zásahu v České televizi Vojenskou policií a také k případu ProMoPro. Mimořádná schůze k oběma bodům by se měla uskutečnit v příštím týdnu, pokud žádost ČSSD schválí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Sobotka: Chceme mimořádnou schůzi k zásahu v České televizi

"Dnes  se na svém zasedání poslanecký klub ČSSD rozhodl o tom, že požádáme o mimořádné  jednání Poslanecké sněmovny. Rádi bychom požádali ministra obrany o vysvětlení  na půdě České televize, a zároveň chceme po ministrovi obrany Alexandru Vondrovi, aby vysvětlil postup vlády při českém předsednictví v souvislosti s kauzou ProMoPro," uvedl na krátkém brífingu sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek v této souvislosti připomněl, že zvláště akce ProMoPra byla podle ČSSD zametena vládou pod koberec a poslanci včera silou hlasů 118 odmítli dokonce tento bod dát do programu.

"Nevíme, jaké je pozadí, co se v televizi stalo. Pokud se stalo něco tak závažného jako tam, tak tady ve sněmovně není možné říci: ´Tady o tom s vámi hovořit nebudeme.´ To je nepřijatelné," dodal k tomu Zaorálek.

Předseda branně-bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD) pak zmínil, že kauza zásahu v ČT by se mohla a dokonce i měla řešit na mimořádné schůzi, nebot koaliční poslanci se případem zabývali v úterý v příslušném výboru pro obranu a bezpečnost a mimo jiné se shodli na tom, že by bylo dobré předložit návrh, aby Vojenská policie byla zařazena pod nezávislou kontrolu.

Bod do programu chtěli zařadit komunisté

Zabývat se skandálním případem, který připomínal spíše přepadení České televize Vojenskou policií, se poslanci odmítli zabývat včera. Tento bod, v němž by akci v ČT měl vysvětlit premiér Petr Nečas, chtěli zařadit do programu před zahájením schůze hlavně komunisté. To se ale nestalo -koalice totiž návrh neodhlasovala.

"Ten způsob provedení, ta cesta s kanónem na vrabce nás vede k úvaze, že onen policejní zásah, tedy zásah Vojenské policie, nebyl pouze záležitostí Vojenské policie, ale že musel mít ještě nějaké jiné, řekněme tomu politické, krytí vyššího řádu. Je nikoliv na Vojenské policii nebo pouze na ministrovi obrany, aby tu věc nejen vysvětlil občanům České republiky," hřímal předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik, když žádal o zařazení bodu o ČT na středeční den.

Sledujte téma: Ozbrojenci v ČT

Komunisté předtím na tiskové konferenci uvedli, že pokud se poslanci odmítnou zabývat „televizní akcí", tak se vynasnaží vyvolat schůzi dolní komory k vyslovení nedůvěry vládě.

K tomu ale KSČM potřebuje podpisy 50 poslanců, komunistů je ale jen 26. Museli by proto získat také podpisy sociálních demokratů. ČSSD se ale zatím k takovému kroku nechystá. "Další alternativou je svolání mimořádné schůze, kde by se toto téma otevřelo," podotkl k tomu již včera Bohuslav Sobotka. Pokud by koalice debatu a případně i mimořádnou schůzi znemožnila, až teprve poté sociální demokracie prý zváží další postup.

O zařazení ProMoPro žádal v úterý Zaorálek

K jako velmi nevonící kauze se v úterý postavili poslanci i v případě ProMoPro. Se žádostí zabývat se případem, vystoupil ve sněmovně právě Lubomír Zaorálek. Ten případ ProMoPra prosazoval  na debatu v dolní komoře již na druhý pokus.

„Vy si už asi nebudete pamatovat, ale já jsem tady tehdy navrhoval, aby ministr financí Kalousek předložil zprávu o šetření analytického útvaru ministerstva financí v souvislosti s utrácením prostředků v průběhu předsednictví České republiky v Evropské unii. Já jsem tady tehdy řekl, že se obávám, že pokud se ta zpráva tady takto nepředstaví a nebudeme o ní jednat, tak bude postupně uvolňována v médiích a sněmovna bude z celé debaty vyřazena," připomněl včera Zaorálek svou první žádost.

Čtěte více:


Vládní představitelé argumentovali již dříve tím, že záležitost je předmětem šetření protikorupční policie. Zaorálek ovšem oponoval slovy, že se policie určitě nebude zabývat politickou odpovědností ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), který měl před dvěma lety jako bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti předsednictví na starosti.

Mimořádná schůze k oběma bodům by se měla uskutečnit v příštím týdnu, pokud žádost ČSSD schválí předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. 

SLEDUJEME Kauza Vondra

Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…