Vondry se týkal i druhý bod programu. Měl poslancům vysvětlit okolnosti razie Vojenské policie ve veřejnoprávní televizi. Předminulý pátek večer do televize totiž vtrhla desítka vojenských policistů v kuklách a se samopaly. Na základě soudního příkazu hledali spis Vojenského zpravodajství, který měl dříve redaktor Karel Rožánek a který souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.
Ministr obrany se ještě před hlasováním o programu mimořádné schůze poslancům veřejně omluvil. Opozice ústy předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky a místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka ale ve sněmovně přednesla své zklamání z toho, že Vondra tak neučinil - tedy se neomluvil - po odhlasování programu schůze, aby mohli vystoupit všichni poslanci k tématu bez rozdílu, tedy ne jenom šéfové klubu a vedení sněmovny, kteří mají k tomu přednostní právo.
Projev A. Vondry ZDE
Po Sobotkovi a Zaorálkovi z ČSSD si ale vzal slovo šéf poslanecké frakce TOP 09 a Starostové Petr Gazdík a vyzval překvapivě Vondru k odstoupení z funkce, neboť podle něj nešlo o omluvu, ale spíše o výsměch. Když Vondra odstoupí, tak tím prý zachová důvěryhodnost vlády. Následovala půhodinová pauza na jednání poslaneckých frakcí. Poté poslanci hlasovali o zamítnutí programu schůze. Většina byla pro to, aby se poslanci kauzami nezabývali.
Okamžitě poté vystoupil ministr financí Miroslav Kalousek na kratičkém brífinku s tím, aby Vondra odstoupil z funkce ministra nejlépe ještě dnes. Totéž - tedy k rezignaci Vondry - pak vyzvala i ČSSD.
SLEDUJEME téma kauza Vondra
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb