Zahradnictví prolomilo dlouholetou nečinnost
Rozhodlo se tak v případě majitele zahradnictví, který o zablokovaný majetek vedl spory devět let. Získal budovy zahradnictví v roce 1992 v rámci privatizace. V roce 1999 mu ale pozemkový fond oznámil, že pozemky jsou blokovány v rámci procesu církevních restitucí.
Podnikatel požádal o převedení pozemků do svého vlastnictví, ale soudy opakovaně prohlásily, že je získat nemůže.
„Stát, který je vlastníkem jenom v důsledku své nečinnosti, pozemky nepotřebuje, dal to najevo už v roce 1992. Devatenáct let trvající nečinnost českého státu porušuje moje občanské práva," řekl podnikatel serveru Aktuálně.cz.
Soudy nehleděly na vlastnická práva majitele
Rozhodl se proto dát stížnost k Ústavnímu soudu, protože stát prý brání rozvoji jeho podnikání. Senát ÚS s předsedkyní Ivanou Janou a soudkyní zpravodajkou Eliškou Wagnerovou potvrdil, že došlo k poškození práv podnikatele.
Podle soudců se majitel zahradnictví choval poctivě a obezřetně a bez vlastního přičinění se dostal do situace, kdy nemá žádné zastání. Předchozí rozhodnutí soudů prý nebraly v potaz vlastnická práva majitele zahradnictví. ÚS zrušil jejich verdikty. Soudy tak musí celou záležitost projednat znovu.
Ústavní soud navíc uvedl, že zákonodárci porušili princip právní jistoty a důvěry v právo, protože neschválili církevní restituce ani 19 let poté, co to deklarovali v zákoně.
Komunistický režim zabavil církvi velkou část majetku. A kvůli blokačnímu paragrafu v zákoně o půdě z roku 1991 nejde původně církevní majetek převádět do vlastnictví jiným osobám.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe