"Beru na vědomí, že ministr dopravy Vít Bárta odstoupil. Jsem zvědav, co bude dále," reagoval ministr na dotaz reakce. Stejně tak vzal Schwarzenberg na vědomí i slib premiéra Petra Nečase, že chystá rekonstrukci vlády.
„Je to pravomocí premiéra, navrhovat panu prezidentovi personální obsazení vlády a samozřejmě pan premiér musí vycházet z koaličních dohod, čili jsem zvědav, jaké budou jeho konkrétní návrhy," dodal.
SLEDUJEME téma peníze za mlčení ve VV
Nejsem prorok, do duší nevidím
Současnou koalici tří stran ministr zatím nepohřbívá. „Uvidíme, kolik poslanců bude podporovat tuto vládu, já nejsem prorokem a ani nevidím do duší koaličních partnerů a tudíž to těžko mohu odhadnout," konstatoval ministr.
Pro základ koaličního vládnutí pak vidí stabilitu ODS a TOP 09. „Mohu jen říci, že ODSka a my jsme poměrně ve stabilizované formě, může-li být v České republice vůbec něco stabilní, tak to prozatím tyto dvě strany jsou. Tak to je hezké. A teď vláda, jak je známo, potřebuje podporu a s pomocí Boží jí dostaneme. Víc v tomto okamžiku nemohu říct," uzavřel Schwarzenberg .
Nečas pro trojkoalici, Štěch pro nové volby
Premiér Petr Nečas (ODS) ve svém prohlášení, v němž oznámil, že přijal Bártovu demisi, uvedl, že počítá i přes rekonstrukci vlády počítá se spoluprací všech tří koaličních stran. „Na základě působení všech ministrů vlády od 13. července loňského roku je v tuto chvíli zjevné, že někteří z nich na své úkoly nestačí. A proto mohu jednoznačně říci, že ještě v průběhu jara budou provedeny další personální změny ve vládě, samozřejmě po projednání a po pokusu nalezení shody s představiteli všech tří koaličních stran," řekl Nečas doslova.
Ovšem že to vláda v trojkoaliční podobě nebude mít lehké je jasné. Hlasovat o důvěře vládě chce KSČM a a tato myšlenka už není cizí ani ČSSD. Že by vláda měla požádat o vyslovení důvěry si myslí i senátor sociálních demokratů Milan Štěch dokonce uvažuje o legitimitě předčasných voleb.
„Pokud by skutečně byla hlavním cílem vlády dobrá správa státu a věcí veřejných, musela by občany znovu požádat o vyjádření důvěry a podpory. V politicky kultivované demokratické zemi by to vláda vnímala jako svou povinnost, pokud by se dostala do obdobné situace," myslí si Štěch.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk