Politologové: Tah Véček "kus za kus" byl geniální

10.04.2011 10:25 | Zprávy

Vláda čistého stolu, ministři podléhající presumpci viny a totální přestavba stávajícího vládního tělesa. Věci veřejné se vytasily s plánem, který nemá v politické historii ČR obdoby. Radek John i Josef Dobeš nabídli své posty k dispozici ovšem s podmínkou rezignace Alexandra Vondry, Ivana Fuksy a především Miroslava Kalouska. Oslovení odborníci jejich rozhodnutí oceňují.

Politologové: Tah Véček "kus za kus" byl geniální

Ministři Věcí veřejných přijmou vinu, i když nic nespáchali, a odejdou, nechali se slyšet po svém sobotním jednání klubu zástupci VV. Na oplátku požadují tři věci - odchod Alexandra Vondry, Miroslava Kalouska a Ivana Fuksy z vlády. I když tuto nabídku krátce nato rázně odmítl premiér Petr Nečas s tím, že na výměnu "kus za kus" nepřistoupí, oslovení politologové oceňují nejmenší koaliční stranu za odvahu.

Související: Nečas zastavil protiútok VV hned v počátku: Kšeftovat s ministry se nebude


Obnovená národní fronta

"To je mediální a geniální tah Věcí veřejných. Ukázaly, že nelpí zatvrzele na svých postech, čímž se snaží naklonit veřejnost," argumentoval pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil, který přirovnává situaci k obrozené národní frontě. "Špičky se odstřihnou, ale jinak se v podstatě nic nezmění. Akorát by se dostala k moci nová garnitura, druhého nálevu," konstatuje dále Zbořil. Za tímto tahem se podle něho skrývá snaha o eliminaci TOP 09. "Kalousek a probakalovské kruhy spustili kampaň proti Bártovi, ten se snaží kontrovat," uzavírá své dojmy odborník.


Další hrátky

Podle profesorky Vladimíry Dvořákové se jedná jen o politické hrátky, nicméně připouští, že tento tah je především pro veřejnost přitažlivý. "Každý má jistě v záloze další plány a ODS i TOP 09 se nepřestanou zajímat o případné přeběhlíky. Přeci jen ve dvou se lépe vládne než ve třech," argumentuje redakci Dvořáková.

 


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

17:27 Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

Velká očekávání i změny přicházejí s návratem Donalda Trumpa i podle elitní české diplomatky a někde…