Je to Kalousek. Ten by získal sílu odchodem Věcí veřejných z vlády

10.04.2011 15:43 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ V případě, že by nejmenší koaliční stranu "semlely" souvislosti s kauzou Bárta, nebo by samy odešly z vlády, politická pozice by se neposílila premiérovi Petru Nečasovi, ale jeho konkurentu v boji o pravicové voliče, ministru financí Miroslavu Kalouskovi a straně TOP 09, jejímž je místopředsedou.

Je to Kalousek. Ten by získal sílu odchodem Věcí veřejných z vlády

Jak ParlamentníListy.cz již dříve informovaly, na rezignaci ministrů Véček Radka Johna a Josefa Dobeše totiž prý nejvíce tlačí předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, který má ale zároveň blízko k prvnímu místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi a Mirku Topolánkovi. Kalousek s Bártou nemají nejlepší vztahy, stejně jako je nemá Kalousek s Nečasem.

Čtěte také: V ODS se na Nečase chystá "atentát"


Nečasova pozice se oslabí

Navíc otec Kristýny Kočí, Antonín Kočí, se svou firmou Skill, dostával zakázky od ministerstva obrany v době, kdy na něj měl vliv Kalousek, a od Generálního ředitelství cel, které spadá pod Kalouskovo ministerstvo financí.

Související: Kočí má vazby na Kalouska. Její otec dostává zakázky


Politolog Zdeněk Zbořil si myslí, že je tu možnost k posílení vlivu Kalouska, případně Topolánka, ale ne na úkor Věcí veřejných, nýbrž na úkor Nečase. Jinak se domnívá, že elektorát Věcí veřejných by se mohl přelít do několika politických stran. „Elektorát Věcí veřejných byl seskupen z různých stran a voliči by se mohli vrátit zpět. Příznivci Věcí veřejných by se nyní mohli rozdělit na voliče ODS, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09," řekl ParlamentnímListům.cz Zbořil.

Slabá vláda není dobré řešení

Politolog Jan Bureš se domnívá, že by odchod Věcí veřejných z vlády mohl posílit Kalouska a TOP 09. Vláda TOP 09 a ODS by podle něj mohla být jasněji pravicový program, byla by ale patrně značně nestabilní, pokud by byly závislá na podpoře několika přeběhlíků nebo by byla pouze tolerována opozičními Věcmi veřejnými. Patrně by též měla velký problém realizovat reformy, a tak pochybuje, zda bude někdo takto riskovat.

„Pozice Nečase je slabá. Nechává se vléct vývojem a nemá mnoho spojenců. Pokud Věci veřejné odejdou, tak to bude, pokud se vůbec udrží a nebudou předčasné volby, jen slabá udržovací vláda, což si myslím, že není dobré řešení. Myslím, že zkušenosti s koaličním vládnutím přinášejí otázku, zda by se rovněž nemělo začít znovu debatovat o zavedení většinového systému, kdy by jednobarevná vláda byla stabilnější a nemusela by se obávat hádek koaličních partnerů," řekl redakci Bureš.

ODS vs. TOP 09 (1:1)

Ladislav Mrklas je toho názoru, že síly ve vládě po odchodu Věcí veřejných by byly jedna ku jedné. „TOP 09 neopustí klíčová ministerstva a i tím její vliv poroste. Otázka je, jak bude vypadat rekonstrukce vlády a jak by vypadala bez Věcí veřejných. Klíčové pak bude, jakou pozici a jaký vliv na nové ministry bude mít právě Petr Nečas," odhadl pro ParlamentníListy.cz Mrklas.

Podle něho ale nelze považovat Věci veřejné za nějakého výrazného spojence ODS. Podle Mrklase byly naopak okamžiky, kdy se spojily proti ODS s Topkou. Například při kritice ministra obrany Alexandra Vondry. Klíčové také bude, zda obměněná vláda bude pouze rekonstruovaná a nebude žádat o důvěru či se bude jednat o vládu novou, která znovu požádá sněmovnu o vyslovení důvěry.

Klaus škodí ODS, říká Doležal

Bohumil Doležal říká, že by bylo nejlépe, aby Věci veřejné úplně odešly z politiky. „Na základě toho, co se stalo, by bylo nejlépe, kdyby Věci veřejné úplně zmizely z politiky kvůli vyššímu principu mravnímu," řekl ParlamentnímListům.cz nekompromisně Doležal.

Neobává se toho, že by TOP 09 mohla získat potom nad ODS převahu, protože ODS je silnější v tom, že má mnohem větší členskou základnu a celorepublikovou regionální a místní strukturu. „Pokud se bude TOP 09 zaměřovat na souboj s ODS ve vládě, nebude mít čas na budování celorepublikové struktury a dopadne jako ODS, či Unie svobody," míní Doležal.

„ODS si to neuvědomuje, uvědomoval si to jen Mirek Topolánek, že jejím největším nepřítelem je Václav Klaus, což dokázal i svým posledním prohlášení ke změnám ve vládě," dodal Doležal, který je znám jako dlouholetý Klausův kritik.


Více odborných názorů v rubrice Politologové


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

4:40 Fialu nezvou, tak sedí doma. „Tohle se bude ještě dlouho napravovat.“

„Vrátili jsme Česku respekt v zahraničí“. To tvrdí premiér Petr Fiala i další politici z koalice SPO…