Podle politologa Jiřího Peheho může proběhnuvší vládní krize vyústit až v generální stávku. Hádky, skandály a další kauzy, které otřásly vládní důvěrou, navíc podle něho posílí extremistické tendence.
Generální stávka?
"Pokud se odbory rozhodnou, že budou proti reformám protestovat, mají velkou naději na generální stávku. Do jejich snah se bude promítat i nespokojenost veřejnosti s nepopulárními reformami, může tak dojít k masovým protestům," nastínil možný budoucí vývoj pro ParlamentníListy.cz Pehe.
Psali jsme:
Lidé vyjdou do ulic, děsí se Dvořáková
Odbory svolaly první protest proti vládním reformám už na 21. května. A právě tento den může prý odstartovat i řadu dalších demonstrací.
Reformy možná neprojdou
Politolog navíc soudí, že pokud se veřejnost a odbory zmobilizují, vládní reformy možná nemusí vůbec projít. "Nemohl bych to úplně vyloučit," uvedl politolog s tím, že pokud hlasování o reformách budou předcházet dva nebo tři masové protesty, je tato varianta dost reálná.
SLEDUJEME téma: Vládní krize
Podle Peheho totiž nyní zbyla z funkční vlády už pouze "prázdná slupka", která veškerý potenciál, který měla, promrhala v prvním půl roce své existence. Na její úkor tak výrazně posiluje nejen levice, které raketově rostou preference, ale i radikální strany.
Psali jsme:
Vláda a boj s korupcí? Tomu věří málokdo, říká STEM
Většina lidí nevěří vládě v naplňování předvolebních slibů
Ekonomka má pro znechucení pochopení. Vláda nevysvětluje, hledá štěnice
Naštvanost i bezmoc
"Může dojít k prudkému nárustu extremistických tendencí, může posílit například dělnická strana, nebo strana paní Bobošíkové. Lidé jsou naštvaní, ale i bezmocní, v takových situacích se vždycky otevírá živná půda pro takováto řešení," vysvětlil ParlamentnímListům.cz politolog.
Jedinou šancí, jak by korupčními i jinými aférami otřesená vládní stabilita mohla zpět získat ztracenou důvěru, by podle Peheho byl minimálně rok, po který by nevyplula na povrch žádná kabinetní hádka ani skandál. V to však politolog nevěří.
"Osud vlády nevidím růžově," uzavřel Pehe.
Čtěte také:
Nečas a Klaus se hádají, kdo může za krizi. Tluchoř-Kočí, či Bárta
Televizní profesorka: Zemi řídí mafie, je to Titanic
Mafie a Titanik? Nováček ve sněmovně přiznává: Také jsem znechucen
Slova o mafii a Titaniku se potvrzují. Češi jsou znechuceni z politiků
Potřebujeme odříznout byznys od politiky, říká Dvořáková
Fotokoláž: hns
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jana Šulcová