Sociální karta je podle zástupce zdravotně postižených zbytečná

01.05.2011 20:17 | Zprávy

Sociální karta, kombinace identifikačního průkazu a platební karty pro zdravotně postižné, zatím není zákonem nařízená. Návrh na její zavedení ale byl již předložen a podle Václava Krásy se představitelé ministerstva práce a sociálních věcí snaží na úkor pravdy o sociální kartě přesvědčit veřejnost o její prospěšnosti a nutnosti.

Sociální karta je podle zástupce zdravotně postižených zbytečná

V zákoně se o sociální kartě píše: „Sociální karta má mít tyto funkce: identifikační - pro účely průkazu oprávněné osoby; autentizační - pro účely ověření oprávněné osoby ve vztahu k jednotnému informačnímu systému práce a sociálních věcí; platební - pro účely sociálních dávek a dávek v nezaměstnanosti." Sloužit má tak jako průkaz pro TP, ZTP nebo ZTP/P.

Podle Václava Krásy, předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením, ale jde jen o „hybrida mezi klasickou sociální kartou, která je ve světě používaná k identifikaci nároků, a bankovní platební kartou". A s tím Krása nesouhlasí. Je prý nepřijatelné, aby jakýkoliv takový průkaz sloužící k identifikaci zároveň sloužil i ke sledování plateb touto kartou.

Tímto střetem by podle Krásy sociální karta porušovala soukromí jejího držitele. „Držitel karty bude nutně, přinejmenším v části společnosti, dehonestován - 'i platit za něj musí úřad'. Taková osoba bude považována za osobu méněcennou, neschopnou života za podmínek, za nichž žijí a s penězi nakládají ostatní lidé," píše Krása na svém blogu na serveru Aktuálně.cz. Dále považuje vůbec takové zavedení z části platební karty za finančně velice náročné.

„To je dokonalá sociální politika, pouze příjemce pomoci není potřebný občan, ale bankovní svět," komentuje Krása na svém blogu. Jedním z dalších argumentů je i to, že držitel karty tak bude donucen provádět platby u jedné konkrétní banky, kterou mu stát vybere. Navíc výdaje za bankovní operace by měl občan sám platit ze svých sociálních dávek, alespoň podle předkladatelů zákona.

Čtěte:

Sociální reforma: Místo desítek příspěvků dostanou postižení dva

Do ulic míří i handicapovaní. Bouří se proti sociální reformě

Václav Krása: Pane ministře Drábku, nelžete

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

19:28 Bystroňova mise u Trumpa: Mluvil se špičkami

Svou návštěvu Spojených států završil europoslanec AfD Petr Bystroň na oslavě vítězství Donalda Trum…