Výsledkem půlročního bádání organizace Greco, která byla ustavena v roce 1999 s cílem bojovat proti korupci, je pětadvacetistránkový posudek o „průhlednosti stranického financování" v České republice. Tak precizní materiál, který by shrnul, jak slabá místa, tak potenciální zlepšovací návrhy pro kontrolu financí politických stran, dosud Česku nikdo nenapsal, informují Hospodářské noviny.
Pokud hodlá ministerstvo vnitra a také sociální demokracie v souladu se svými vyhlášeními, že je třeba současné zákony v této oblasti zlepšit, připravit předlohy zákonů, nenajdou inspirativnější čtení, než je zpráva Greco. Odborný tým byl nejvíce překvapen tím, že účetnictví parlamentních stran dosud nikdo neprověřil navzdory početným aférám a podezřením.
Kromě stran by měla fungovat i kontrola jednotlivých kandidátů
Ve zveřejněné zprávě Greca se poukazuje na to, že prověrka v podání sněmovního kontrolního výboru je čistě formální, neboť výbor je složen z politických zástupců, takže strany vlastně kontrolují samy sebe. Nejsilnějším kontrolním mechanismem jsou podle Greca v Česku média. Nezávislý dohled neexistuje a čeští politici a úředníci tvrdí, že ani vzniknout nemůže.
Analytici Rady Evropy však to, že politici drží své účty pod pokličkou, považují za závažný problém. Podle nich by navíc měli své účty poodhalit také jednotliví kandidáti, protože i oni mohou dostávat sponzorské příspěvky. Za úvahu by stálo také zavedení limitů na náklady volebních kampaní, míní Greco.
K věci:
Jak zprůhlednit financování politických stran? Transparency má recept
Liška (SZ): Za politickou krizí je systém financování stran. Bárta je jen jeho ikonou
VV: Průhledné financování politických stran a omezení imunity
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih