Je to šikana, bouří se proti vládě společně Vandas i Romové

05.05.2011 20:00 | Zprávy

Celkem jedenácti politickým stranám hrozí podle návrhu sněmovního kontrolního výboru zákaz, 73 pozastavení činnosti. Projednávat se tak budou například Občané.cz, SNK – Evropští demokraté, Národní strana, DSSS nebo Romská demokratická sociální strana.

Je to šikana, bouří se proti vládě společně Vandas i Romové

Předsedové stran, kterým hrozí pozastavení či dokonce zákaz hovoří o cílené šikaně namířené na mimoparlamentní strany

Je to šikana, rozčiluje se Vandas 

Chování kontrolního výboru kritizuje předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas. "Já to považuji za šikanu namířenou proti neparlamentním stranám. My jsme zprávu předkládali více jak měsíc před termínem spolu s kontaktními informacemi a nikdo nás ani nekontaktoval, že je zpráva neúplná," stěžuje si Vandas pro ParlamentníListy.cz.

Podle něj došlo k pochybení v tom, že u daru nad 50 tisíc nebyla přiložena darovací smlouva. "Naštěstí je judikatura nastavena tak, že bychom se museli opakovaně dopouštět chyb při předávání výročních zpráv, což se neděje a zákaz nám tedy nehrozí," vysvětluje dále Vandas.

Čtěte také: Prorok Pehe: Bobošíková či Vandas posílí. Dočkáme se generální stávky


Nikdo nám to neřekl

Do větších problémů však zabředla jediná romská strana u nás. "Nejvyšší správní soud už nás v minulosti zrušil, my jsme se nicméně okamžitě odvolali k Ústavnímu soudu a na jeho verdikt stále čekáme. K tomu dnešnímu návrhu na zrušení můžu říct akorát to, že nám nikdo neřekl, že výroční zpráva o financování strany má být vyhotovena auditorem, jinak jsme splnili vše," kritizuje pro ParlamentníListy.cz návrh výboru předseda Romské demokratické sociální strany Miroslav Tancoš. RDSS má přes 1600 členů a dlouhodobě usiluje o integraci romské menšiny do majoritní společnosti v oblastech vzdělávání, zaměstnanosti, kultury, zdravotnictví, bytové a sociální problematiky.

K poslednímu prosinci loňského roku bylo ministerstvem vnitra registrováno celkem 178 politických stran a hnutí. "Své finanční zprávy nepředložilo v zákonném termínu 45 politických stran, další předložily zprávy neúplné," říká redakci za kontrolní výbor Vladimír Koníček (KSČM). Pozastavení činnosti je prvním výstražným krokem, který později může vést až ke zrušení či úplnému zákazu.

Havlík: Chybějící údaje jsme dodali, ale ignorují nás

Pozastavení činnosti hrozí i Občanům.cz, kteří v tiskovém prohlášení vysvětlují údajné nedostatky. "Po zjištění, že na seznamu figurujeme, jsme se také dotázali tajemnice kontrolního výboru a ta nám sdělila důvod negativního hodnocení naší zprávy. Šlo o pět chybějících údajů: v přehledu o přijatých darech a dárcích ve dvou případech nebyly uvedeny úplné adresy dárců, přičemž se jednalo o sumy 1.000 a 3.000 korun," vysvětluje ParlamentnímListům.cz předseda strany Petr Havlík. Dále prý chybělo notářské ověření tří darovacích smluv u dárců, jejichž částka darů v celkovém součtu byla vyšší než 50.000 korun. "Chybějící údaje jsme do podatelny Poslanecké sněmovny k rukám kontrolního výboru dodali ihned druhý den, tedy v pátek 30.dubna.  Naše doplnění však nikdo nevzal v potaz. Považuji to za skandální svévoli kontrolního výboru" uzavřel Havlík.

Tisková mluvčí SNK-ED Dagmar Mušková považuje celou proceduru za standardní chování úrovně jakéhokoli českého úřadu. "U nás se jednalo jen o přílohu dvou darovacích smluv, a to, že se zástupci výboru ozvali pozdě, považuju už za normální chování úřadu v této zemi," konstatuje Mušková.  

Jedenáct stran zrušít, 73 pozastavit činnost

Sněmovna ve čtvrtek požádala vládu, aby podala Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) návrh na zrušení 11 politických stran a na pozastavení činnosti dalších 73 uskupení. Důvodem je to, že nedodaly úplné výroční finanční zprávy za loňský rok, případně je nedoručily vůbec. Parlamentní strany mezi nimi nejsou.

Vláda má teď navíc na stole i 17 svých návrhů na rozpuštění nebo pozastavení činnosti stran, které NSS odmítl letos v únoru. Důvodem bylo to, že vláda návrhy podala v nevhodném okamžiku. NSS totiž nesmí o budoucnosti politických stran rozhodovat v období, kdy jsou vyhlášeny celostátní volby - jako celostátní přitom soud hodnotil březnové doplňovací volby do Senátu. Vláda všechny návrhy doručila soudu 18. ledna, prezident Václav Klaus přitom vypsal doplňovací volby již 11. ledna. 

Vláda by měla žádost dolní komory projednat do konce září. Ústavní soud ale již dříve rozhodl, že potrestat tímto způsobem politické uskupení je možné pouze v případě, že se provinilo chybami ve výročních zprávách opakovaně. 

Úplné zprávy předložilo 68 seskupení. Jsou mezi nimi parlamentní ČSSD, ODS, TOP 09, Starostové a nezávislí, KSČM, Věci veřejné, KDU-ČSL a Severočeši.cz. Starostové a nezávislí doplnili také zprávu za rok 2009. Kvůli chybám nedostali dříve státní příspěvek za senátory, nyní jim tedy bude moci být doplacen. 


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Letiště Praha: Do Česka míří více zahraničních turistů, oživují ekonomiku

7:31 Letiště Praha: Do Česka míří více zahraničních turistů, oživují ekonomiku

Zahraniční návštěvníci stále častěji volí Česko jako svou destinaci. Na Letiště Václava Havla Praha …