Dopravní odbory chtějí jednat s Nečasem. V rezervě mají stávku

05.05.2011 21:31 | Zprávy

Představitelé dopravní odborů žádají o schůzi s premiérem Petrem Nečasem. Chtějí ho přesvědčit o nutnosti zastavení reforem, které považují za asociální.

Dopravní odbory chtějí jednat s Nečasem. V rezervě mají stávku

O schůzi s předsedou vlády stojí odboráři již dlouho, dosud však neúspěšně."Pro nás nebude překvapením, když s námi jednat nebude," uvedl ve čtvrtek předseda Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Dodal, že pokud se vláda bude chovat nadále arogantně, jsou připraveni přistoupit k razantnějším protestům včetně stávek.

Dopravním odborům vadí především skutečnost, že jsou reformy dělané diletantsky a bez jakýchkoli ohledů na odborové svazy. Jako příklad nepromyšlenosti reforem uvádí Pomajblík mimo jiné zamítnutí retroaktivního daňového zatížení stavebního spoření, které nepovolil Ústavní soud.

Odboráři dále nesouhlasí s návrhem na seškrtání výdajů na dopravní obslužnost, které prosazuje ministr financí Kalousek. Podle předsedy Odborového sdružení železničářů (OSŽ) Jaromíra Pejši by tento krok mohl snížit počet regionálních spojů až o třetinu. Snížení těchto výdajů by zároveň vedlo k velkému propouštění zaměstnanců Českých drah.

Odboráři nebudou váhat s generální stávkou

Případné protesty budou projednány na sjezdu k programové konferenci Odborového sdružení železničářů 17. května. Již dříve přitom Pejša uvedl, že jsou odboráři připraveni iniciovat i generální stávku. OSŽ zvažovalo vyhlášení stávky již na konci března.

Koncepci vládních reforem tvrdě kritizuje i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Konfereraci se nelíbí připravovaná důchodová reforma, která údajně prohloubí deficit na důchodovém účtu a negativně zasáhne peněženky starších občanů. Výhrady má také k daňové a zdravotnické reformě. Proti vládním krokům iniciuje na 21. května na Václavském náměstí ČKMOS stávku.

Předseda ČKMOS Jaroslav Zavadil ve čtvrtek na Rádiu Impuls označil dopravní odbory za nejradikálnější. Jejich snahu o zastavení a přepracování reforem však podporuje. "Připravují se i jiné akce, o kterých jsme zatím nemluvili, ale připravují se. My se nevyhýbáme ani slovům stávka, ale teď nemám k tomu kompetence to říct," uvedl Zavadil.


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: qot

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

19:10 V práci či domácí pohotovost. Na Štědrý den bude pracovat na 2150 zaměstnanců Skupiny ČEZ

Vánoční svátky jsou pro energetiky pracovními dny, elektřina a teplo totiž musí proudit neustále. Tý…