Lidé kolem Grosse pod tlakem. Jdou po nich Švýcaři a teď i česká policie

06.05.2011 6:31 | Zprávy

Protikorupční policie začala prověřovat možné přijímání úplatku lidmi kolem bývalého sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse při prodeji Mostecké uhelné společnosti (MUS). Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Policisté prověřují například bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru. Transakcemi kolem privatizace MUS se už několik let zabývá švýcarská prokuratura, její představitelé listu řekli, že už připravují obžalobu.

Lidé kolem Grosse pod tlakem. Jdou po nich Švýcaři a teď i česká policie

Švýcarští vyšetřovatelé při zkoumání okolností privatizace Mostecké uhelné společnosti zjistili, že třem lidem z Grossova nejbližšího okolí přišly na účty v zahraničí miliony korun, které údajně pocházely z podezřelé provize za prodej státního podílu v MUS. Švýcarské úřady vloni požádaly Vrchní státní zastupitelství v Praze o pomoc při vyšetřování. Podle MfD česká policie nyní dospěla k názoru, že informace jsou vážné, a případ otevřela. 

Zaregistruj se a vyhraj. Více informací zde



"Prověřování se týká podezření z trestných činů přijímání úplatku a podplácení," řekl náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek uvedl, že kauzu nemůže komentovat. 
Švýcarské úřady už dříve zdokumentovaly, že kupec 46 procent akcií mosteckých dolů, švýcarská Investenergy, těsně po rozhodnutí vlády Miloše Zemana (ČSSD) o prodeji v srpnu 1999 poslal obří provizi pět milionů dolarů (tehdy přes 170 milionů Kč) na účet na Gibraltar. Stát akcie prodal za 650 milionů korun, provize tedy činila 27 procent z ceny obchodu. 

SLEDUJEME téma kauza Gross
Gross se svěřil s důvody, proč pozastavil své členství v ČSSD

Prošetření kauzy je nutné, chtějí špičky ČSSD
Proč by se zbrojař zajímal o privatizaci MUS, ptá se Zeman
Miliony za privatizaci dolů přistály na účtech lidem kolem Grosse

Peníze cestovaly přes zahraničí
K účtu měl přístup zbrojař a lobbista blízký Grossovi Pavel Musela. Musela údajně peníze dále přerozděloval. Z dokumentů švýcarských úřadů podle MfD vyplývá, že část z provize byla přes Kypr převedena na účty lidí z Grossova okolí - Jiřího Martinka a Antonína Sýkory. List uvedl, že přístup k účtu pozdějšího poslance za ČSSD Sýkory měl jeho syn Robert, který v té době pracoval jako náměstek ministra průmyslu. 

Další více než milion dolarů (tehdy přes 34 milionů korun) z provize za prodej MUS šel koncem roku 1999 a v roce 2000 formou půjček přes Panamu a Švýcarsko až do tuzemské firmy Nomainvest. Tyto půjčky nebyly splaceny. Ve firmě podle MfD působil někdejší šéf ekonomické sekce ČSSD Zdeněk Uhlíř. 
Nomainvest v roce 2000 poskytl půjčku deset milionů korun Nadačnímu fondu Zdraví pro studenty. Fond krátce předtím založil Gross a jeho blízký spolupracovník - tehdejší místopředseda ČSSD Karel Kobes. V dozorčí radě seděl i Uhlíř, ve vedení byli i místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Petra Buzková. Ani tato půjčka nebyla splacena a Nomainvest se po dvou letech rozhodl dát ji nadaci jako dar.

Podle listu bylo financování Nadačního fondu neprůhledné a peníze z něj mohly putovat do Lidového domu. Gross už dříve uvedl, že s provizí za prodej dolů nemá nic společného. 
Švýcaři již v roce 2009 sdělili, že podezřívají sedm lidí, z toho šest Čechů, z praní špinavých peněz a takzvaného nekalého hospodaření s veřejnými zájmy. Podezřelí byli bývalí manažeři a později vlastníci mosteckých dolů, kteří figurovali ve firmách Appian a Investenergy. V minulosti byli v rámci právní pomoci pro Švýcary v souvislosti s MUS vyslýcháni také expremiér Miloš Zeman (ČSSD) a další členové jeho vlády. 

Kdo už byl vyslechnut
"V tuto chvíli se již připravuje příslušná obžaloba," řekla MfD bez dalších podrobností mluvčí švýcarské Generální prokuratury Jeanette Balmerová. 
Právě při vyšetřování případu a po razii v kanceláři Investenergy ve Švýcarsku vyšetřovatelé odhalili další podezřelé okolnosti směřující k lidem z okolí Grosse. Švýcaři už prostřednictvím českých úřadů zahájili první výslechy. Vyslechli Martinka, který prý prohlásil, že si toho moc nepamatuje, a odkázal na Muselu. Ten ale před lety spadl z mysliveckého posedu a nyní je nesvéprávný. 

Dalším vyslýchaným byl Antonín Sýkora, který vyšetřovatele odkázal na svého syna. Robert Sýkora však listu odmítl sdělit, zda ho policie v souvislosti s případem vyslechla. 
MfD připomněla, že právě Robert Sýkora pomohl před pár lety Grossovi zbohatnout, když mu prodal za 20 milionů korun akcie firmy Moravia Energo, které expremiér krátce nato prodal dál za 100 milionů Kč.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, nep

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

22:03 DPP: Místo tramvají budou na Libeňském mostě dočasně jezdit autobusy

Současný provoz tramvají na části Libeňského soumostí bude od půlnoci z neděle 24. na pondělí 25. li…