Češi jsou příznivci konspiračních teorií

20.05.2011 15:26 | Zprávy

Přestože většina populace konspiračním teoriím nepřikládá důležitost a nevěří jim, v média lidé nemají důvěru a domnívají se, že světové mocnosti mají důvod účelově klamat. Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP.

Češi jsou příznivci konspiračních teorií

Téměř 50 procent lidí si nemyslí, že to, co je prezentované v médiích, musí být vždy pravda. Většina lidí pak považuje sociální manipulací za vážný problém, na který je potřeba upozorňovat.

Stejně tak důvěra ve vlády není příliš veliká. Obyvatlé se obávají, že mocnosti mají důvod účelově klamat a manipulují s fakty, týkajícími se národní bezpečnosti. Není pak divu, že se konspiračním teoriím tak daří.

V USA experimentují s mimozemšťany

Konspiračním teoriím přikládá vážnost třetina domácí populace. Nejvíce příznivců má mezi domácí populací konspirační teorie týkající se tzv. oblasti 51, které hovoří o tom, že na této tajné nevadské americké vojenské základně, jejíž existenci americká vláda donedávna odmítala, probíhají experimenty s mimozemskými technologiemi a s těly mimozemských bytostí.

Třetina tázaných si také myslí, že teroristické letecké útoky na USA dne 11. září 2001 nezosnovali teroristé, ale byly v režii americké federální vlády. Ani oficiální verze o smrti Usámy bin Ládina 32 procent lidí nevěří. Kontroverzní výroky Petr Hájka 27 procent lidí považuje za skandální a urážlivé, ale 21% lidí za odvážné a pravdivé. Jenom teorie zpochybňující přistání Apolla na měsíci nemá moc úspěch.

Archiv: CVVM , FACTUM INVENIO , SANEP , SC&C , STEM


Čtěte více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …