Problém vidí Jan Švejnar v poplatku v rozmezí 0,3 až 0,6 procenta, který by mohl být i nižší. Stačilo by svěřit fondy renomovaným světovým firmám.
"Firmy Vanguard nebo Fidelity spravují portfolio i za 0,1 procenta. To je za desetiletí, po která lidi na penzi střádají, ohromný rozdíl," vysvětluje s tím, že systém, který je nyní vytvářen v České republice, pro občany příliš výhodný není.
Řešení vidí ve zřízení nízkonákladového, státem organizovaného, ale ne přímo řízeného fondu. Klíčem je podle něj právě spolupráce s některou specializovanou zahraniční firmou.
Námitky ministra financí Miroslava Kalouska, že spolupráce se zahraniční firmou v případě dobrovolného připojištění nemá smysl, odmítá.
Poukazuje na to, že pokud se občanům v dobrovolném připojištění nenabídne něco kvalitního, logicky se jich zapojí méně a reforma tudíž bude méně úspěšná.
Související:
Berete do 36 tisíc? Spoření v penzijních fondech se Vám prý nevyplatí
Jak dopadly soukromé penzijní fondy v Británii? Většinu zdanil stát
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jhe