Poslanci by mohli dostávat jeden superplat. A v něm všechno

26.05.2011 7:03 | Zprávy

Zákonodárci možná na příště dostanou jeden velký plat, z něhož si hradí veškeré výdaje kromě mzdy asistenta. Nově by bylo na poslanci, kolik dá za kancelář, kde bude bydlet nebo čím bude jezdit. Dostane jeden plat a s tím ať si hospodaří, říká předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS).

Poslanci by mohli dostávat jeden superplat. A v něm všechno

V Poslanecké sněmovně vzniká podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) a Práva zákon o nových platech poslanců, který by místo platu a různých náhrad například za bydlení, dopravu či telefony zavedl pro poslance jednu souhrnnou částku. Stát díky tomu ušetří, tvrdí předseda sněmovního rozpočtového výboru Pavel Suchánek (ODS).

Všechno se zdaní

Poslanecký superplat by mohl činit 230.000 korun měsíčně hrubého. Nový zákon o platech ústavních činitelů, soudců i žalobců by zahrnoval veškeré náklady na poslance včetně zdravotního a sociálního pojištění.

Psali jsme: Snížení platů poslanců prý stálo za pučem i vládní krizí

"Nový plat poslance bude stejný, nebo i trochu nižší než dnes. Při jeho vypočítání budeme vycházet z toho, co už dnes dostává. Sečteme tedy mzdu, peníze na dopravu, telefony, ubytování, kancelář a podobně. Ještě to nemám spočítané, ale odhaduji to kolem 230 tisíc. Vše se pak zdaní," řekl Suchánek MfD.

Dále čtěte: Poslanci litují: Chtějí zpět své staré platy

Poslanci by v takovém případě dostali jeden velký plat, z něhož by si hradili veškeré výdaje kromě mzdy asistenta. "Nově by bylo na poslanci, kolik dá za kancelář, kde bude bydlet nebo čím bude jezdit. Dostane jeden plat a s tím ať si hospodaří," vysvětluje Suchánek.

Současný plat činí 56 tisíc

Právo připomíná, že se stejným nápadem jako Suchánek přišel kdysi někdejší šéf sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) či senátor Jaroslav Kubera (ODS). Kubera Právu řekl, že jako rychlé řešení vidí pozměňovací návrh vložený do zákona o platech žalobců. "Pokud by to ve sněmovně neprošlo, navrhneme to v Senátu," řekl s tím, že by nemělo jít o skokový růst, ale mělo by se kompenzovat zdanění náhrad.

K tématu: Bárta si pohrál se slovíčky. Promluvil o puči, který začal půjčkou

MfD ve středu informovala o snaze některých poslanců zvýšit jejich platy. Deník napsal, že část poslanců je nespokojena s tím, že jim od letošního ledna klesly platy o tisíce korun, některým prý i o 20.000. Chtějí prý proto do novely zákona o platu státních zástupců načíst "přílepek", který by jejich platy vrátil na loňskou úroveň. Předsedové všech poslaneckých klubů ale ve středu popřeli, že by jejich poslanci jakýmkoliv způsobem usilovali o zvýšení platů zákonodárců.

Nepřehlédněte: Revoluční nápad: Ať poslanec bere tolik, kolik měl před zvolením

Základní poslanecký plat je v současnosti asi 56.000 korun, loni byl zhruba 59.000. Snížení příjmů způsobily dva faktory. Jednak si poslanci sami schválili pokles platů o pět procent. Kromě toho však zdanili náhrady, které pobírají například jako kompenzaci cestovného, stravného a ošatného. Tyto náhrady jsou určeny paušální měsíční částkou, kterou nemusí proúčtovat. Například na reprezentaci a stravné dostávají 9100 korun, náhrada za cestovné se pohybuje od 22.800 do 34.200 korun. Vypočítává se podle vzdálenosti volebního obvodu od Prahy.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Vaše platy a náhrady

Dobrý den, mám toho na srdci více. Jednak nechápu, proč by měli politici brát tak vysoké platy? Podle mě by byl adekvátní maximálně tak dvojnásobek průměrné mzdy, možná byste se pak i víc snažili, aby mzda lidí rostla. Taky nechápu, proč by se měl neustále zvyšovat? Proč ne třeba jednou za 5 let o n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Na Slovensku nám nabídli azyl. Prý, co kdyby? Byli jsme v rodišti Jozefa Tisa

18:05 Na Slovensku nám nabídli azyl. Prý, co kdyby? Byli jsme v rodišti Jozefa Tisa

„Fico sice něco jiného říká na Slovensku a pak mezi potentáty Evropské unie, ale pořád o dost lepší …