''V bolesti bychom si měli být všichni rovni,'' uvedla v ČRo senátorka. Na úkony, které se přímo týkají zdraví, by tedy měl mít právo každý pacient. Možnost připlatit by lidé měli dostat pouze pokud si přejí vyšší komfort - třeba jednolůžkový pokoj nebo hezčí brýle. Lepšího chirurga si movitý pacient případně může zaplatit na soukromé klinice.
Psali jsme:
Rath se zlobí na Hegera. Ždímačko na peníze. Stejný jako Kalousek
Projednávaný systém vyhrazení základní a nadstandardní péče je podle Gajdůškové zcela v protikladu s postupy v okolních zemích. Zatímco například v Německu jsou na zvláštním seznamu jasně napsány zvláštní úkony, které nespadají pod systém pojišťoven, čeští politici se snaží definovat pravý opak, tedy věci, které pacient získá zadarmo. Horko těžko vymezené standardy nehrazené péče navíc nemohou platit příliš dlouho, protože zdravotnictví se vyvíjí a za deset let může základní péče stát úplně jinde.
Poslanci by měli vydělávat trojnásobek mzdy státních zaměstnanců
Gajdůšková se vyjadřovala také k návrhu poslaneckého superplatu ve výši 230 tisíc korun. Ten senátorka označila za nesmyslný a špatně načasovaný, neboť by poslanci měli řešit vlastní mzdy až po odeznění ekonomické krize. Plat poslanců by podle Gajdůškové měl být přibližně třikrát vyšší než mzdy státních úředníků.
Více:
Čtvrt milionu, plat poslance. Ptali jsme se autora návrhu z ODS
"Přece jen mají poslanci odpovědnost za spoustu věcí, které se v této zemi dějí,'' řekla Radiožurnálu Gajdůšková.
Čtěte také:
Gajdůšková (ČSSD): Zdravotní standardy stvoří nadlidi
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: qot