Slovo je obsazené
"Já jsem nesvůj z toho, jak neutrálně se zde používá slovo nacionalismus a nacionalistický. Já bych s tím zásadně nesouhlasil, je to strašný omyl. To slovo už bylo dávno naplněno a neexistujeuž možnos jeho náplň nějakým naším chtěním redefinovat. Není žádná volnost, aby se s tím slovem nakládalo jinak. To slovo je dávno obsazené jasným způsobem a boj zbavit se okupace tohoto slova je marný," posteskl si prezident v reakci na vystoupení řečníků jako by vzdal svůj boj s politickou korektností.
více: Dělá problém Klausovi i Topolánkovi. Politická korektnost
Jiří Brabec z Masarykova ústav Akademie věd ČR se pokoušel s prezidentem polemizovat. „Otázky nacionalismu či fašismu jsou otázky interpretační, nejsou to otázky normativní," řekl.
Politicky korektní Klaus
Podle prezidenta ale jeho výtka směřovala jiným směrem. „Já pouze polemizuji s tím, že se v tomto případě jedná o slovo neutrálně kdykoli a jakkoli interpetovatelné, s tím já polemizuji - protože mám pocit, že to slovo je dávno obsazené a žádná volnost interpretace zde neexistuje. To je jediný problém," vysvětlil prezident.
O tomto pojmu diskutoval prezident již na semináři o dalším velkém nacionalistovi a Dykovu stranickém kolegovi, Karlu Kramářovi, kde například také politolog Stanislav Balík říkal, že pojem nacionalismus nemá negativní význam. Podobnou interpretaci mají i historici Miroslav Hroch, Miloš Řezník či František Kutnar.
více: Thatcherovou zděsila ruská výzdoba Kramářovy vily. Klaus vysvětloval
Politický básník a romantik Dyk
Hlava státu si nicméně pochvalovala, jak kvalitní panelisty se podařilo pro přednášku získat. Seminář byl podle něj řečnicky "nad průměrem", o což se zasloužili čtyři univerzitní akademici. Došlo i na čtení poezie, kdy přednášející hojně citovali z Dykových básní. Sám Klaus ve svém novoročním projevu narážel v souvislosti s výhrůžkou lékařů, že odejdou, na Dykovu báseň Země mluví.
Robert Kvaček, profesor Filozofické fakulty UK, připomněl historický rámec Dykova působení. Josef Tomeš z Masarykova ústavu Akademie věd ČR se věnoval Dykovi především coby politickému básníkovi, Jiří Brabec z Masarykova ústav Akademie věd ČR pak představil širší záběr umělcova působení a košatost jeho díla. Jaroslav Med z Katolické teologické fakulty UK se věnoval básníkovým romantickým představám, kterými vysvětloval jeho zklamání a vystřízlivění z tehdejší politiky.
Připomínání českých velikánů se v médiích nenosí
Přednášející zase oceňovali příležitost otevřeně hovořit o Dykovi v době, kdy se připomínání českých velikánů v médiích jaksi nenosí a kdy duchovní otázky ve společnosti vymizely, protože je prý vytlačila politika.
To není pravda, politika nevyplnila duchovní prostor, takové ambice politici nemají, oponoval prezident. To spíše média dnes určují, o čem a jak se bude mluvit, řekl. Je to podle něj ale do jisté míry i chyba samotné akademické obce, jejíž hlas v tématech, která samovolně nastolují média, není slyšet.
Váš hlas není slyšet
"Nezlobte se na mne, ale já ten váš hlas v tom veřejném prostoru fakt neslyším," řekl prezident a připomněl, že když dvakrát ročně jmenuje nové profesory, klade jim na srdce, aby si uvědomili zodpovědnost, která s tímto titulem souvisí. Že s titulem získávají jistý veřejný statut, který by neměli uplatňovat jen vůči svým studentům ale i ve veřejné diskuzi, kde by měli využít své autority a trivializovanou veřejnou debatu by se měli pokoušet povyšovat na vyšší úroveň.
Není to tedy nějaký útlak vědců, ale často i jejich vlastní pasivita, která vede k tomu, že jejich názory nejsou ve společnosti tolik slyšet, řekl prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík