"Není možné být ve vládě se stranami, které mají korupci jako součást své genetické výbavy," nechal se slyšet Novotný s tím, že z pozice opoziční strany by byla pozice VV podstatně silnější a dřívejší koaliční partneři by VV museli žádat o podporu svých návrhů. Komunistů se Novotný údajně nebojí, neboť "ti kariérní komunisté jsou dávno v ODS". Za svá slova sklidil v sále silný potlesk.
- Vše k volební konferenci VV
Je tu celá strana, máte od nás mandát
Novotný proto navrhl usnesení, které má dát poslancům VV mandát k okamžitému vystoupení z vlády a přechodu do opozice. "Doporučení není pro poslance závazné, ale je to doporučení nás všech. A mohu říci, že tady jsou všichni aktivní členové Věcí veřejných, defacto celá strana, takže ten mandát budou mít," uvedl Novotný k necelým dvěma stovkám delegátů.
"Tato vláda prostě není dobrá. Pan premiér Nečas měl skvělou možnost vytvořit konsensus mezi třemi koaličními stranami, dohodnout se s odbory a opozicí a prosadit to, co mají VV v programu," pokračoval Novotný do chvíle, kdy jeho řeč přerušil gong oznamující vypršení přiděleného času pro příspěvek.
Podobně hovořil i Ladislav Račok ze severočeského Rumburka. Ten nazval Petra Nečase špatným kapitánem týmu, který si neuvědomuje, že není premiérem ODS, ale celé ČR, za kterou tak nese zodpovědnost. Jeho návrh usnesení byl ale proti textu Jiřího Novotného podstatně mírnější, požadoval odchod do opozice pouze tehdy, pokud Nečas nezanechá výpadů vůči VV a nezačne naplňovat protikorupční strategii.
Hlasování dopadlo tak, jak muselo. Zatímco radikální požadavek Novotného drtivá většina delegátů smetla ze stolu, Račok se svým návrhem usnesení samozřejmě uspěl.
- TÉMA: Vládní krize
Bárta: Přečtěte si program, zeštíhlovat jsme chtěli i my
"Byl to velmi silný apel a velmi silná myšlenka a je dobře, že od vás, předsedů klubů toto zaznívá. Máme, nebo nemáme odejít z vlády? To je elementární a já souhlasím se svým předřečníkem," uvedl na Novotného adresu Bárta. Připomněl ale, že vytýkané nesení společné odpovědnosti a odliv voličů kvůli radikálním škrtům ve státních výdajích, které delegáti označují jako plnění programu TOP 09, je i ve volebním programu VV. Nesouhlasím s tím, že nelze provádět sociálně citlivé reformy, my to musíme v koalici zkusit prosadit, a až poté, co bychom neuspěli, můžeme z té vlády odejít," nechal se slyšet Bárta.
Setrvání či odchod z vlády byly nejen nosným tématem závěrečné diskuse před schvalováním usnesení 13. sjezdu VV, ale celého víkendu v královéhradeckém hotelu Černigov. Už v sobotu avizoval staronový předseda Radek John, že o zachování koalice či jejím rozpadu se může rozhodnout ve středu, kdy budou chtít vyjednavači VV zařadit na program K9 otázku personálního složení vlády. Strana trvá na tom, že podle koaliční smlouvy mají mít VV čtyři ministry.
Vít Bárta také v nejplamennějším ze svých projevů na sjezdu připomněl, že přes slib rekonstrukce kabinetu premiér změny neprovedl. Ze strany delegátů také zazníval názor, že vládní účast VV vyloženě škodí. Jako důvod ale většinou neuváděli neplnění slibů ze strany premiéra Nečase a nedostatečný respekt dvojice koaličních partnerů vůči VV, ale spoluúčast nejmenší vládní strany na radikálních škrtech, které veřejnost nese velice nelibě.
Čtěte také:
-
Věci veřejné mají vedení. John i s místopředsedy potvrzen tajně
-
Gazdík to Bártovi spočítal: Pro vás dělá Klaus. Ten je za tři ministry
-
Přichází "tvrdá ruka" John. Je konec s ústupky, varuje koalici
-
John: Nechci mít nic společného s touto vládou
-
Jdou si po krku každý týden. John se směje výhrůžkám Nečase
-
Peake otevřeně: Vykopnou nás z vlády. Měli jsme odejít sami
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Mašek