Návrh novel několika zákonů, který představuje první fázi reformy přímých daní a odvodů pojistného od ledna 2013 s sebou přinese zrušení množství daňových výjimek. Skončit mají nejen daňové úlevy pro stravenky, ale i pro závodní stravování, stejně jako bezplatné nebo zlevněné jízdenky zaměstnanců veřejných dopravců a jejich rodinných příslušníků, píše deník Právo.
Ministr financí Miroslav Kalousek se netajil tím, že hodlá zavést jednoduchý a přehledný systém, který bude dlouhodobě stabilní bez neustálých změn a povede ke snížení administrativních nákladů. Zrušení výhod pro stravenky a režijky ostře kritizují odboráři a varují, že i kvůli těmto krokům daňové reformy může být vyhlášena stávka a zablokována doprava.
Státnímu rozpočtu vynesou změny pět miliard
Zrušení zhruba čtvrtiny ze 118 daňových úlev a výjimek přinese veřejným rozpočtům v roce 2013 podle údajů ministerstva financí pět miliard korun. K nejvíce postiženým budou patřit zaměstnanci. Například péče o zaměstnance hrazená ze sociálních fondů či nedaňových nákladů firmy, včetně rekreace a zájezdů, bude nadále daňově podporována jen do ročního limitu 10 000 korun.
Částečnou kompenzaci pro zaměstnance má představovat návrh zavedení zvláštní slevy na dani ve výši 3000 korun ročně. Odečty úroků z hypoték, které se týkají všech daňových poplatníků, zůstanou po velkém protestu veřejnosti zachovány. Sníží se pouze roční limit odečtu z 300 tisíc na 80 tisíc korun.
K věci:
Bárta (VV): Daňově zvýhodnit musíme především střední třídu
Kalousek bude bojovat za zrušení stravenek. Nechce dvě platidla
Lidé bez stravenek, Kalouskův sen. Inteligentní to není, říká Keller
Foto: cnb.cz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jih