Nečasův poradce setřel profesorku Dvořákovou

07.06.2011 4:47 | Zprávy

Premiérův poradce pro lidská práva a zahraniční politiku, pravicový myslitel Roman Joch, míní, že reformy, které má provést vláda Petra Nečase jsou naprosto nezbytné, a asociální je naopak ten, kdo se proti nim staví. Jako negativní pak vidí vliv levicových intelektuálů, jako jsou Vladimíra Dvořáková či Jan Keller, kteří se nedistancovali od extremistických prohlášení radikální levice.

Nečasův poradce setřel profesorku Dvořákovou

„Reformy, které provádí a hodlá provádět vláda Petra Nečase, jsou naprosto nezbytné. Jsou nezbytné jak pro rozpočtovou stabilitu země, tak pro sociální jistoty jejích obyvatel, proto aby nějaké základní sociální jistoty vůbec kdy měli a aby nějaké důchody někdy uviděli. Levicoví kritici někdy obviňují Nečasovu vládu z asociálnosti, ale ve skutečnosti v dlouhodobé perspektivě se právě Nečasova vláda chová sociálně zodpovědně," řekl pro  ParlamentníListy.cz Roman Joch.


Buď bude reforma, nebo žádné důchody a sociální jistoty

Podle něho je rozpočtová situace taková, že v důsledku demografického propadu, poklesu porodnosti a delší doby dožití jsou ohroženy starobní důchody dalších generací.

„Buď bude reforma důchodů, a pak důchody budou, nebo reforma neproběhne, a pak dnešní pracující mladí lidé se mohou se svými důchody rozloučit. V tomto smyslu se chová ČSSD velmi nerozumně, neboť si neuvědomuje, že je v jejím zájmu, aby středopravicová vláda reformy provedla. ČSSD se bohužel nepoučila od levicové strany Smer Roberta Fica, který také ve své době kritizoval pravicovou Dzurindovu vládu, ve které ministr financí Ivan Mikloš prováděl reformy. Poté, co byly na Slovensku reformy provedeny a díky nim se začalo hovořit o slovenském hospodářském zázraku, je Fico v době své vlády až na drobné výjimky ponechal v platnosti," upozorňuje Joch.

Odbory nehájí zájmy zaměstnanců

Podle Jocha je jasné, že ČSSD příští či přespříští volební období bude vládnout, a proto je v jejím zájmu, aby současná vláda reformy provedla. Joch míní, že české odbory jednají krátkozrace. Podle Jocha mezi lety 1998 až 2008 probíhal v ČR kontinuální hospodářský růst.

„Bylo to deset tlustých let. Každý zodpovědný hospodář ví, že když ekonomika roste, je naprosto nezodpovědné, aby vznikaly deficity. Naopak měly být rozpočty vyrovnané či mírně přebytkové. Nestalo se tak. Ale tehdy naše moudré odbory místo toho, aby varovaly a bily na poplach před tím, že se plýtvá, když se mělo šetřit na horší časy, mlčely. A nyní, když se to někdo snaží řešit v době, kdy je jasné, že po krizi nastal propad veřejných financí, a musí se škrtat, se to odborům nelíbí. Odbory jako hlídač práv našich pracujících zaspaly v době, kdy měly skutečná práva pracujících hájit," míní Joch.

Varování před Řeckem není strašení

V současnosti podle Jocha existují tři špatné možnosti a jedna dobrá. Zaprvé budou zaměstnanci souhlasit s poklesem mezd. O 30 procent jako v Řecku, o čtyřicet procent jako v Lotyšsku. To by odbory patrně nechtěly. „Druhou možností je, že se bude zadlužení spirálovitě propadat do pekel a může zde nastat situace jako v Řecku. Nejde o strašení Řeckem, ale o varování před cestou, která by nakonec v důsledku fiskální nezodpovědnosti nás mohla do Řecka dovést," varuje Joch.

Třetí možností je zvýšení daní, které by ale Česko učinilo nekonkurenceschopným k ekonomikám ostatním a zaměstnanci by mnohem obtížněji získávali práci. „Z dlouhodobého hlediska sociálních jistot a kvalitních platů našich zaměstnanců je nejdůležitější provádět reformy, tedy snižovat výdaje státu, aby byla obnovena fiskální odpovědnost," říká pro ParlamentníListy.cz Nečasův poradce.

Extremismus v ČSSD

Joch se bojí, že odbory a ČSSD mohou svými radikálními prohlášeními a spoluprací s extrémní levicí vyvolat sociální nestabilitu a třídní napětí. „Nastává radikalizace na levici. Radikálně levicové ideje a proudy začínají infiltrovat doposud respektovanou demokratickou levici reprezentovanou sociální demokracií. Toto je něco velmi nebezpečného, protože zde existuje snaha dosáhnout toho, aby zde nerozhodovaly klasické ústavní mechanismy, parlament a vláda vzešlé z demokratických voleb a mající legitimitu od voličů, nýbrž nátlakové akce ulice na hranici zákonnosti a za určitých okolností za hranou zákona," obává se Joch.

„Když se podíváme na webové stránky radikálních levicových skupin, jako je třeba ProAlt nebo Deník Referendum, tak nezřídka je tam vidět články, které obhajují porušování zákonů, dokonce jejich násilné porušování. To je zahrávání si s tím velice klidným, relativně stabilním politickým systémem, který zde máme od listopadu ´89. Demokratická opozice, levicová i pravicová, vždy respektovala mandát vlády vzešlý z voleb. Pokud je někdo nespokojený s vládní politikou, může ji změnit, ale tou změnou nemá být vláda ulice, nepokoje, násilnosti a občanská neposlušnost, ale jsou to jen a pouze další demokratické volby," uvedl Joch.

více: Kdo to jde proti antiKocábovi? Také levicoví extremisté


ParlamentníListy.cz již informovaly, že poslanci ODS Michalu Doktorovi někdo vyhrožoval fyzickou likvidací. Ten varoval před tím, že odbory prohlášeními typu „zaneste hněv mezi lidi" a „vypovězte poslušnost vládě" napomáhají růstu agresivity a extremismu ve společnosti.

Související:


Podobně poslanci TOP 09 Danieli Kortemu bylo vyhrožováno, že dostane "přes držku", když přirovnal radikální chování odborů k chování lůzy.

Související: Demente, dostaneš do držky, píší poslancovi. Řekl, že odbory jsou lůza


Zrada levicových intelektuálů

Joch potom považuje mnohdy radikální prohlášení levicových ideálů, jako jsou Vladimíra Dvořáková, Jan Keller či Lukáš Jelínek za „zradu intelektuálů". „Méně vážný problém je, že oni zrazují svou část politického spektra tím, že se snaží dnešní situaci nasadit růžové brýle. Že říkají, že fiskální situace není vážná a že vláda straší Řeckem zbytečně. Přitom předpokládám, že tito lidé mají jistou inteligenci. Bylo by pro mě zklamáním, kdyby ji neměli. Pokud ji mají, tak si přece musí být vědomi toho, že míra zadlužení, když už jenom placení samotných úroků, ochromuje náš rozpočet, je nudržitelná. Buď nejsou poctiví, nebo nezvládají základní matematické úkony na úrovni prvního stupně základní školy," říká Joch.

Joch ale vidí u levicových intelektuálů mnohem větší problém. „Zásadnější ale je, že jsem nezaznamenal, že by se levicoví profesoři Dvořáková či Keller a další ohradili vůči radikálním názorům, které požadují porušování zákonů v naší zemi. Bylo by od nich poctivé a žádoucí z čistě hygienických důvodů, aby si ve svém levicovém táboře udělali čisto a jasně se distancovali a odsoudili ty autory a publicisty, kteří vyzývají k porušování zákonů této země," zdůraznil poradce předsedy vlády.


Čtěte také:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…