Vyplácení dávek neřeší problém autistů
Nespokojena je například i koaliční poslankyně Lenka Kohoutová (ODS). Podle ní by nárok na dávku měli mít i autisté, se kterými se nyní nepočítá. "Někteří z nich nejsou schopni pohybovat se v hromadných dopravních prostředcích, současně jsou však schopni chodit do školy. My je nemáme, jak dostat do školy," podotkla Kohoutová.
Vláda chce novelou zjednodušit vyplácení dávek. Ty se nyní poskytují zvlášť například na zakoupení auta, jeho úpravu, opravu a na provoz. Nyní se všechny poskytované dávky sloučí do dvou. "Ten návrh je předkládán po dlouhých diskusích zejména s Národní radou osob se zdravotním postižením a je výsledkem konsensu. Jde o to, aby se zvýšila adresnost a efektivita vyplácení dávek osobám se zdravotním postižením," řekl poslancům Drábek.
Zůstane jen příspěvek na mobilitu a na zvláštní pomůcky
Příspěvek na mobilitu se bude vyplácet měsíčně všem osobám starším jednoho roku, které nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace. Má činit 400 korun. Podle ministerstva nyní "typický příjemce" pobírá 250 korun.
Druhou dávkou by byl příspěvek na zvláštní pomůcky. Patří sem třeba peníze na koupi auta. Stejně jako nyní by žadatel mohl získat až 100.000 korun. Pokud by ovšem finance dostal, pět let by pak na mobilitu měsíčně dostával 200 korun.
Součet všech příspěvků na pomůcky nesmí překročit 800 tisíc za pět let
Na jinou pomůcku za méně než 35.000 korun by měl podle návrhu zákona stát poskytnout peníze jen tehdy, pokud je příjem domácnosti postiženého menší než šestinásobek životního minima. Spoluúčast by byla deset procent z ceny předmětu, minimálně ale tisíc korun. Také u pomůcky dražší než 35.000 korun by člověk měl desetinu zaplatit, stát by dal nejvýš 350.000 korun. U nemajetných by podíl žadatele určil krajský úřad práce, opět by ale byl nejméně tisíc korun.
Součet všech příspěvků na pomůcky nesmí v pěti letech překročit 800.000 korun. Nyní se započítávají peníze od státu na auto a jeho opravu či úpravu - v deseti letech nesmí přesáhnout 200.000 korun. Příspěvky nebude moci exekutor zabavit. Nebudou z nich možné ani žádné srážky.
Žadatelé o příspěvky se budou muset nechat vyšetřit posudkovým lékařem správy sociálního zabezpečení. Doktoři by nově místo 36 úkonů hodnotili desítku oblastí. Podle Národní rady zdravotně postižených by tak někteří lidé mohli o podporu od státu přijít.
Podle odhadu by příspěvek na mobilitu mohlo pobírat 260.000 lidí. Výdaje by tak mohly činit 1,25 miliardy korun ročně v prvních dvou letech. Na pomůcky by stát mohl poskytnout asi 640 milionů.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe