Ministr Pospíšil: Měli by exekutoři provádět exekuce bez předchozího souhlasu soudů?

09.06.2011 20:30 | Zprávy

V tomto týdnu jsem předložil vládě novelu exekučního řádu, která již nově nepočítá s tím, že by exekutora k provedení exekuce pověřoval soud.

Ministr Pospíšil: Měli by exekutoři provádět exekuce bez předchozího souhlasu soudů?

Současný stav, za kterého zahajuje exekuci soud svým samostatným rozhodnutím, je zbytečný i nehospodárný. V praxi exekuci zpravidla nenařizují soudci, ale vyšší soudní úředníci. Nic sporného přitom obvykle neposuzují a návrhům na nařízení exekuce v drtivé většině vyhoví. Soudy odbřemeněné od formálního rozhodování se budou moci lépe soustředit na rozhodování ve věcech, jež formální povahu nemají. Mám na mysli například rozhodování o návrzích dlužníků na zastavení nebo odklad exekuce, o nichž nerozhodl exekutor, nebo o opravných prostředcích proti rozhodnutím exekutorů v exekučním řízení. Soudy tak i nadále zůstanou důležitým obranným mechanismem proti eventuální svévoli exekutora.

Je třeba zdůraznit, že navrhovaná právní úprava nesnižuje standard ochrany povinného, tedy dlužníka. Namísto odvolání proti usnesení soudu o nařízení exekuce bude moci dlužník po doručení vyrozumění o zahájení exekuce podat návrh na její zastavení. Samotnou exekuci, tedy faktické postižení majetku dlužníka, bude možné provést až tehdy, pokud tomuto návrhu nebude vyhověno.

Zahájení exekuce bude nově upraveno tak, že exekutor bude mít povinnost zapsat do neveřejného elektronického rejstříku zahájených exekucí údaje určené zákonem, a to ve stanovené lhůtě. Tento zápis bude prvním úkonem exekutora v exekučním řízení. Až poté bude moci provádět zjišťování a zajišťování majetku dlužníka. Rejstřík zahájených exekucí má podle návrhu centrálně spravovat ministerstvo spravedlnosti; nahlížet do něj budou moci soudy a exekutorská komora.

Další významnou změnou, kterou novela exekučního řádu přináší, je omezení takzvané dvoukolejnosti výkonu rozhodnutí a exekuce - tedy vymáhání exekučních titulů, jež mohou v současné době vymáhat jak soudy, tak i exekutoři. Soud bude nadále provádět výkon rozhodnutí jen ve výslovně stanovených věcech, mezi nimiž je například rozhodnutí o výchově nezletilých dětí, rozhodnutí ve věcech výživného na děti či ve věcech pohledávek ze soudních poplatků. Práva účastníků řízení zůstanou zachována, a to včetně možnosti domoci se svého práva u soudu v případě, že vznikne spor.

Zrušení nařizování exekucí soudem i omezení dvoukolejnosti systému vymáhání pohledávek pokládám za základní, nezbytné atributy potřebné koncepční změny, díky níž se zrychlí a zefektivní výkon exekučních titulů, sjednotí se postup při výkonu většiny těchto titulů a v neposlední řadě se též uspoří výdaje ze státního rozpočtu, které stát vynakládá na soudní výkon rozhodnutí.

Vyšlo v Literárních novinách

JUDr. Jiří Pospíšil, místopředseda strany, předseda regionálního sdružení a ministr, poslanec PČR

##PROFIL 232##

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Král (ODS): Vyzývám k tomu, abychom nenazývali Green Deal jako celek zlem

18:09 Král (ODS): Vyzývám k tomu, abychom nenazývali Green Deal jako celek zlem

Projev na 119. schůzi Poslanecké sněmovny 22. listopadu 2024 k zákonu o podmínkách obchodování s pov…