Svoboda ve čtvrtek převzal výpověď, teď je ve dvouměsíční výpovědní lhůtě. V ochranné lhůtě byl od 3. června minulého roku. Bývalý poslanec chápe svůj vyhazov jako politickou pomstu. „Je to vyhazov z důvodů politických, nic jiného v tom není. Jako v sedmdesátých letech," řekl Svoboda deníku Právo.
Oficiálním důvodem výpovědi je závažné porušení pracovní kázně. Svoboda totiž založil firmu s názvem Diplomatická akademie, což odporovalo jeho postavení státního zaměstnance. Stejnou instituci pod stejným názvem přitom mělo i ministerstvo zahraničí.
Podle Svobody se jedná o zástupný problém. O vzniku firmy prý informoval svého zaměstnavatele už v prosinci loňského roku a nikdo mu nic nevyčetl.
Založil firmu, aby si zajistil práci po odchodu z ministerstva
„Nezakládal bych firmu, pokud by ministerstvo plnilo své povinnosti a umožnilo mi výkon práce," vysvětlil Svoboda deníku Právo.
Exposlanec tvrdí, že mu ministerstvo od začátku bránilo ve výkonu práce už v době, kdy nastoupil jako poradce náměstka ministra. „Neměl jsem ani stůl, mohl jsem se opřít o zeď a koukat," řekl Svoboda deníku Právo.
Svoboda měl dostat vyhazov už před rokem, kdy se stal nežádoucí osobou v resortu ministra Karla Schwarzenberga (TOP 09). Uchránil ho ovšem zákon o platech ústavních činitelů, který zaručuje všem poslancům a senátorům návrat k zaměstnavatelům. Přitom nesmí dostat rok výpověď.
Schwarzenberg také odmítl v říjnu 2010 prodloužit Svobodovi mandát člena Evropské komise pro demokracii prostřednictvím práva. Svoboda kvůli tomu požádal o schůzku s ministrem, ale byla mu prý odepřena.
Související:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe