Psali jsme:
Šéf Senátu: Jinde by už byla revoluce. Češi nadávají u piva
Šéf Senátu soptí: Véčka? Mafiánský projekt ODS. Hůř bylo za Rakouska
Hnijící systém
Šéf zelených Ondřej Liška soudí, že místo služby lidem vsadila vláda na marketingovou politiku. „Politická kultura v ČR je naprosto zdevastovaná, politika v původním smyslu slova, tedy služba občanům se úplně vytratila. Stal se z ní podnikatelský záměr, čehož jsou krystalickou podobou Věci veřejné s Vítem Bártou, ale v podstatě v méně krystalické podobě se na tom už dávno před ním podílely všechny parlamentní strany. Je jen otázkou, zda katarzí tohoto hnijícího a zkaženého systému bude další revoluce, nebo předčasné volby," řekl pro ParlamentníListy.cz Ondřej Liška.
"Důvodem je fatální rozpor mezi předvolebními sliby a pozdějšími činy. Nemám víc, co bych k tomu řekla," prohlásila sručně pro ParlamentníListy.cz Jana Bobošíková, předsedkyně Suverenity - Bloku Jany Bobošíkové.
Podrobněji:
Odpor proti Nečasově vládě. Devadesát procent lidí ji nechce
Důvěra v Nečase i vládu stále klesá, ukázal průzkum STEM
Lidé jsou rok po volbách rozčarovaní a trpí deziluzí
Lidé vládě nevěří. To máte za ty kamarádíčky, říká profesorka
Promrhali nadstandardní podmínky
Předseda Strany práv Občanů - Zemanovci (SPOZ) si myslí, že členům vlády chybí odborná způsobilost a z toho pramení všechny skandály a nepopularita.
„Já myslím, že hlavním důvodem, proč vláda ztratila důvěru občanů, je absolutní odborná nekompetentnost jejich jednotlivých členů. Z toho pak pramenily další průšvihy a skandály, od ministra obrany Alexandra Vondry až po odstoupivšího Víta Bártu. Nutno říct, že je to obrovské umění, takhle promrhat tak nadstandardní podmínky, které vláda na počátku svého působení měla. Na druhou stranu se nelze divit, banda diletantů vedená velice slabým premiérem mnoho dokázat nemůže," sdělil pro ParlamentníListy.cz předseda SPOZ Vratislav Mynář.
Sledujeme téma: Vládní krize
Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka vláda nedělá reformy, ale deformy. „Většinu 118 křesel tady nikdy nikdo neměl. K problémům, které je nutno řešit, se staví špatně. Reformy by měly být změny k lepšímu a ne k horšímu. Reformní kroky jsou nepromyšlené a uspěchané a neslouží zájmu lidí, ale jen určitých finančních skupin. To nakonec dokazuje nespokojenost odborářu a chystané stávky," řekl pro ParlamentiníListy.cz Bělobrádek.
Podle premiéra Petra Nečase (ODS) odbory přistoupily ke kroku neadekvátnímu situaci. "Považuji za nepřijatelné, pokud takovýto protest naruší chod státu," uvedl Nečas k chystané pondělní stávce na pátečním brífinku. I přes potíže, které stávka dopravců Čechům přinese, kabinet ustupovat nehodlá.
Možná změna parametrů
"Vláda nepodlehne nátlaku odborářů, kteří si berou občany jako živý štít či živé rukojmí," uvedl důrazně premiér. Zopakoval, že jde o "závažné omezení práv občanů", se kterým nesouhlasí.
Kabinet je prý i přesto ochoten jednat o změně některých parametrů reforem, které navrhuje. S tímto postojem souhlasí i ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). "Budeme vyjednávat, byly to odbory, kdo dopředu rezignoval na sociální dialog."
Psali jsme:
Nečas: Hledáme formu, jak spojit hlasování o důvěře vládě s reformními zákony
Experti se Nečasovi vysmáli. Ekonomika se za den nezablokuje
Odbory politicky vydírají, tvrdí Klaus
Odborový šéf: Budeme stávkovat, dokud vláda nepadne
SLEDUJEME téma stávka
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Urban