Šéfové odborových centrál sdělili, že vláda požádala Městský soud v Praze o zákaz stávky a soud předběžné opatření vydal. Jako důvod zákazu stávky uvedl, že odboráři ji neohlásili dostatečně dopředu a neminimalizovali tak možné ztráty.
Stávka byla vyhlášena v pátek v 11:00 dopoledne na následující pracovní den, což je pondělí 13. června. Nebyla tedy podle soudu ohlášená tři pracovní dny před svým začátkem, a tak by se jednalo o zneužití práva na stávku.
Sánutí k mocenským nástrojům může znamenat, že je vláda v koncích, myslí si právník
"Jestliže vláda sahá k takovémuto mocenskému nástroji, svědčí to o tom, že je v koncích. Sahá k mocenské garnituře, tak jak dosud nebylo za poslední dvě desítky let v této zemi nutné. Je to diktát vládnoucí moci, který se může obrátit proti ní. Pokud ti odboráři totiž neposlechnou soud a vyjdou masivně do ulic, nic proti nim nikdo nezmůže," reagoval pro ParlamentníListy.cz na informaci známý pražský advokát Kolja Kubíček. Samotný akt, kdy vláda požádala soud aby zasáhl, nazval určitým typem násilí, ke kterému se vláda uchýlila.
SLEDUJEME téma stávka
Jestliže se ale protest nakonec bude konat, odboráři ponesou podle rozhodnutí vlády i finanční odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí městského soudu je totiž vykonatelné, bylo doručeno na jednání vlády zástupcům odborových organizací.
Koalice se totiž v sobotu mimořádně kvůli chystané pondělní stávce v dopravě měla sejít, na jednání si pozvala šéfa Českomoravské komory odborových svazů Jaroslava Zavadila, Bohumíra Dufka za Asociaci samostatných odborů a Jaroslava Pejšu z Odborového sdružení železničářů. Jejich jednání ale překvapivě skončilo po pár minutách a prý se ani pořádně nekonalo. Zástupci odborů totiž přišli na Úřad vlády a dostali předběžné rozhodnutí o zastavení stávky.
Paroubek: Může to být impuls k vyvolání občanské neposlušnosti
Informaci o zákazu stávky nechtěl věřit expředseda ČSSD Jiří Paroubek. Když ho ParlamentníListy.cz v sobotu odpoledne oslovily s dotazem, reagoval následně:
"Jsem naprosto šokovaný a obávám se, že toto bude impulsem k vyvolání skutečné občanské neposlušnosti v zemi. Je to naprosto skandální rozhodnutí třídní justice, které šlape po základních demokratických principech země. To ve vyspělých zemích nemá obdoby..."
To si Praha za klobouk nedá!
Odboráři se ale nyní liší v tom, jaké hodlají udělat následující kroky. Bohumír Dufek, který má pod sebou horníky a zemědělce chystající se zablokovat Prahu, odmítá soudní opatření přijmout. "Stávka musí být, dokonce ve větším rozsahu. Blokádu odvolávat nebudu, a to si teda Praha za klobouk nedá," vyhrožuje Dufek pro server Aktuálně.cz
Jaroslav Pejša se ale naopak vrátil do Strakovy akademie a jedná ještě s vládními představiteli. "Ten ale nemá mandát jednat za nás," dodává Dufek.
Šlo jen o kamufláž, nikdo jednat nechtěl
"Byla to kamufláž, aby nám mohli předat předběžné opatření Městského soudu, které stávku zakazuje," říkají odboráři. Na 16:00 plánují tiskovou konferenci, nyní se ještě hodlají poradit. Odboráři přitom před touto schůzkou ještě tvrdili, že stávku nemůže nic odvrátit.
Pokud odboráři budou přesto stávkovat, ponesou si podle ministra financí Miroslava Kalouska důsledky. "Je to čistě otázka, zda zákony téhle země platí pro každého. Je to stejné, jako kdyby vláda nebrala v potaz rozhodnutí ústavního soudu o zrušení novely zákona o stavebním spoření. Pokud odbory poruší rozhodnutí soudu, musí pak nést trestní důsledky," uvedl ministr pro ParlamentníListy.cz
Postup vlády jsou totalitní praktiky
Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil pak označil postup vlády za totalitní praktiky.
"Nebyly dodrženy zákonné podmínky, proto ministerstvo financí zažalovalo odbory, aby uchránilo Českou republiku před škodou," namítl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pro deník Právo.
Kalousek: Vláda nepředala odborářům soudní rozhodnutí, to je lež
Ministr financí Miroslav Kalousek tvrdí, že je lež, že by vláda předala odborářům soudní rozhodnutí. „My jsme je pouze pozvali na jednání a já jsem byl přesvědčen, že odbory mají dávno soudní rozhodnutí doručeno, protože já jako žalobce jsem je dostal včera do datových schránek," řekl Kalousek pro Právo a dodal, že předběžné rozhodnutí bude uveřejněno zítra v neděli na internetových stránkách ministerstva financí.
Nečas vyhrožuje: Pokud bude stávka, budeme požadovat finanční náhradu do poslední koruny
„Pokud někdo odmítá respektovat rozhodnutí nezávislého soudu, pohybuje se za hranicí zákona," zdůraznil premiér Petr Nečas na tiskové konferenci. „Stát bude vyžadovat náhradu do poslední koruny," připomněl, že na odborářích pak budou případné finanční náhrady. A to nejen pro stát, ale i pro soukromé subjekty, které by stávka případně zasáhla.
Více z tiskové konference vlády ZDE
"Městský soud v Praze nařídil předběžné opatření, kterým se ČMKOS a Odborovému sdružení železničářů zakazuje organizovat stávku a vyzývat k účasti na stávce ohlášené na pondělí 13. června. Městský soud rozhodl, že jsou splněny všechny zákonné podmínky pro nařízení předběžného opatření," řekla pro server iDNES.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.
Čtěte více:Vynadejte odborářům. Tady jsou čísla, napsal bulvár. Lidé jim volají, ale...
Odborový šéf: Budeme stávkovat, dokud vláda nepadne
Profesorka Dvořáková: Stávka ukáže, kdo ještě podporuje vládu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, Alena Hechtová