Školy si mohou o dotace žádat zjednodušeným způsobem prostřednictvím takzvaných šablon, podobný systém už funguje na základních školách. Avizované šablony pro mateřské školy prý ale nebudou, vyjednávání podle Dobeše zablokovali zástupci krajů.
Praxe budou placené?
"Je možné platit praxe studentů ve firmách," uvedl ministr s tím, že školy ale mohou peníze využít i na výuku odborných předmětů v cizích jazycích, další vzdělání učitelů nebo zatraktivnění výuky přírodovědných oborů. Za evropské peníze také může ředitel školy najmout školního psychologa nebo pedagogické asistenty, a zlepšit tak podmínky pro znevýhodněné nebo postižené žáky.
Dění kolem ministra Dobeše sledujeme ZDE
Částka 1,5 miliardy byla původně určena na další vzdělávání, na tyto účely by se ale peníze zřejmě nestihly vyčerpat. Ministerstvo si proto v Bruselu zažádalo, aby mohlo peníze využít na šablony pro střední školy. Systém šablon už od loňska funguje na základních školách. Ty mohou čerpat celkem 4,5 miliardy korun, objevovaly se ale stížnosti, že vyřizování žádostí je pomalé. Peníze už prý dostalo 60 procent škol.
Šablony pro školky
Ministerstvo plánovalo také šablony pro mateřské školy ve výši půl miliardy korun, tento nápad ale padá. Podle ministra totiž zástupci krajů tato vyjednávání zablokovali a žádali navýšení peněz na regionální granty.
Peníze může dostat každá z celkem 1200 mimopražských středních škol, výše dotace se bude odvíjet od počtu žáků. Průměrně na každou školu připadá 1 250 000 korun. Od 2. srpna si budou moci školy začít vyplňovat žádosti, od září je začnou úředníci zpracovávat. "Předpokládaná doba od podání žádosti po peníze na účtu je 1,5 až dva měsíce," uvedl Dobeš. Školy z metropole ale mají smůlu, Praha jako bohatý region na evropské finance nedosáhne.
Více čtěte:
Zrušíme, sloučíme, vyhodíme. Ministr Dobeš děsí úředníky
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jas, čtk