Miminka do důchodu v 73 letech. Vědí, co je čeká, klidní vášně Drábek

21.06.2011 22:07 | Zprávy

Změny, jež odsouhlasila vládní koalice ve sněmovně, začnou nabíhat až od roku 2030, odmítá emotivní kritiku odborů i levice ministr práce Drábek.

Miminka do důchodu v 73 letech. Vědí, co je čeká, klidní vášně Drábek

Odcházet do důchodu budou lidé postupně v podstatně vyšším věku, než je tomu dnes. Umožnila to Poslanecká sněmovna, která přehlasovala senátní úpravu takzvané malé důchodové reformy.

Neděste lidi, je to až v roce 2030

Ve svém projevu k poslancům ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09) uvedl, že v případě přijetí senátní verze by musela koalice ustoupit ze zásady, podle níž se má každá koruna vložená lidmi do důchodového systému odrazit následně na výši jejich důchodů.

Psali jsme:
Věk do důchodu se bude zvyšovat. Sněmovna přehlasovala Senát

K odchodům do důchodu řekl ministr Jaromír Drábek pro ParlamentniListy.cz , že to, co schválila Poslanecká sněmovna dnes, se dotkne důchodců v roce 2030.

„Je to delší nastavení roviny odchodu do důchodu, tak, aby mladší generace věděla, co ji čeká, abychom my poctivě mladé generaci řekli, s čím má počítat. Jak dlouhou jejich ekonomickou aktivitu předpokládáme. Oni se tak budou moci připravit a budou vědět dopředu, co a jak je čeká," řekl ParlamentnímListům.cz Drábek.

SLEDUJEME TÉMA: Důchodová reforma

Odchod do důchodu se bude muset přizpůsobit našemu dožití

Na dotaz ParlamentníchListů.cz, zda vzala vláda v úvahu, že již dnes nechtějí zaměstnavatelé přijímat do práce lidi, jimž je přes 50 let, a že demograficky se věk prodlužuje, ale ne v té nejaktivnější životní fázi, ministr Drábek uvedl, že „demografický vývoj jednoznačně říká - abychom udrželi stabilitu důchodového systému doba pobírání starobního důchodu musí zůstat zachována. Podle něj se nemohou rozevírat nůžky mezi věkem odchodu do důchodu a středním věkem dožití, ale „musí se odchod do důchodu přizpůsobit střednímu věku dožití."

ParlamentniListy.cz dále zajímalo, jak chce ministr v takovém případě řešit zaměstnanost, když už dnes není zájem o zaměstnance starší 50 let a jsou to vlastně nejčastější konzumenti sociálních dávek či podpor v nezaměstnanosti.

Klíč k úspěchu je aktivní politika zaměstnanosti

„Zajistit dostatek pracovních příležitostí pro předdůchodový věk už je samozřejmě záležitost aktivní politiky zaměstnanosti a na tom ministerstvo práce a sociálních věcí intenzívně pracuje." Právě tato část bude muset být podle ministra v následujících letech velmi výrazně posilována.

Koalice pak hravě přehlasovala oranžový Senát a poslední slovo, či spíše podpis čeká nyní na prezidenta. Nová verze výpočtu penzí má zohlednit zásluhovost v důchodovém systému.

Vysokopříjmové skupiny tak budou mít důchody, jejichž výše jim umožní poklidné stáří, zatímco nízko příjmové skupiny budou mít podle opozice stáří podstatně skromnější.

Poslanecký klub Věcí Veřejných odmítl projednávat sociální zákony ve zkrácené lhůtě. „Získali jsme čas i prostor vydiskutovat připomínky a vytvořit pozměňovací návrh," řekl poslanec VV Martin Vacek, předseda sociálního výboru v souvislosti s jednáním pracovní skupiny ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Reforma je nespravedlnost sama

Podle komunistické poslankyně Marty Semelové je schválená reforma nespravedlnost sama. Stejně jako například zvyšování věku odchodu do důchodu. „Těžko si představíte někoho jak v 70 letech intenzivně pracuje. Jak z důvodů fyzických tak z důvodů psychických. Navíc už dnes mají starší ročníky problém najít práci, a k tomu se ještě nízkopříjmovým skupinám sníží reálně důchod," konstatovala pro ParlamentniListy.cz Semelová. „Je to prostě nespravedlivý systém, který postrádá jakoukoli solidaritu," dodala.

Podle Semelové nebude návrat po schválení těchto reforem k sociálně solidárnímu a spravedlivému systému snadný. „Jednak to nebude snadné z legislativního hlediska, jednak to bude stát velké množství peněz, jichž by tato země mohla užít podstatně lépe." Každá slušná vláda, zejména levicová, se bude podle Semelové snažit tento důchodový systém nastavit spravedlivěji.

Reforma je nespravedlivá k lidem s nižšími příjmy.

Podobný názor jako Semelová zastává také místopředsedkyně výboru pro sociální záležitosti a bývalá ministryně zdravotnictví za ČSSD Milada Emmerová. Malá reforma vznikla podle ní na základě nálezu Ústavního soudu, kterému vadilo, že výpočet důchodu pro vyšší příjmové skupiny byl takzvaně „zastropovaný". „Takže tito vysoko příjmoví důchodci by měli nižší penze," řekla pro ParlamentniListy.cz.

Právě tato malá reforma měla tento „nedostatek" odstranit. „Vláda však k tomu vytvořila řadu dalších „přílepků" které mění situaci i jiných důchodů. Je tam nedostatečný výpočetní základ devítiprocentní, zatímco senátní návrh byl vstřícnější ve vztahu k těm nízkopříjmovým skupinám," konstatovala Emerová.

Zejména změny v důchodech jsou podle ex-ministryně špatně vratné. Jakmile se jeden systém takzvaně založí, bude těžko z pozice jakékoli další vlády takový systém korigovat. „Vzpomeňme si jen na systém z 90 let - mladodůchodci, starodůchodci, a podobně...", dodala.

Do důchodu v 73 letech?

Podle ČTK se zvyšování věku pro odchod do důchodu bude týkat žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041.

Podle této novely by nynější čtyřicátníci měli odejít do penze v 66 letech, lidé narození v roce 1977 v 67 letech, což byla doposud horní hranice.

Mladší ročníky by však měly podle schválené novely odejít do důchodu ještě později: současní desetiletí půjdou do důchodu v 71 letech, zato děti narozené v příštím roce se do důchodu dostanou až v 73 letech, tj. v roce 2085.

Psali jsme:
Důchodci, ostrouháte. Mimořádné zvýšení penzí nebude

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

20:21 Pozadí sporu o poplatky: Dusno mezi vládou a ředitelem Součkem. Jména, co vadí

Proč Fialův koaliční kabinet ve Sněmovně odložil legislativní změnu vedoucí k navýšení koncesionářsk…