Korupci se v Česku daří. Spolkne až 100 miliard ročně

23.06.2011 7:53 | Zprávy

O korupci se v Česku hodně mluví, za posledních dvacet let s ní chtěly bojovat všechny existující vlády, lhostejno zda pravicové či levicové. Jak se daří tento boj s tisíci hlavou saní? Podle názoru podnikatelů nijak zvlášť. Přitom, nebýt korupce, obešli bychom se možná i bez bolestivých reforem.

Korupci se v Česku daří. Spolkne až 100 miliard ročně

Stát, kraje či obce ročně zadávají veřejné zakázky v objemu až 640 miliard korun ročně. Na korupci přitom podle odhadů padne až deset procent, tedy 64 miliard. Předseda nadačního protikorupčního fondu Karel Janeček hovoří dokonce o 100 miliardách ročně. Informaci přinesl server Novinky.cz.

Jsi-li ve straně, dveře máš otevřené

Nejlepší zpráva dne pro všechny korupčníky říká, že korupční kauzy se u nás příliš nedaří úspěšně vyšetřit a případné viníky odsoudit. V časech nahrávek, mystifikací, půjček přátelům či od vzdálených strýčků se nepoctivcům daří. O tom, že největší slabinou boje s korupcí je její řádné vyšetření, je přesvědčen šéf Transparency Internacional David Onndráčka.

Podle názoru politoložky Vladimíry Dvořákové podporuje korupční prostředí v Česku fakt, že je řada pozic obsazována podle stranického klíče. Vstupenkou do odpovědné funkce tak mnohdy nebývá kvalifikace, ale stranická legitimace. Svou roli hraje i decentralizace. Politoložka upozorňuje, že již nelze hovořit o centrálním řízení korupce z Prahy. Mnohdy nejvíce bují na úrovni místních sdružení jednotlivých politických stran.

Vzory hledejme v Německu

Korupční zájmy jednotlivých politických aktérů pak na nejvyšší úrovni velmi znesnadňují jednání o potřebných reformách, které by však nebyly tak nezbytné, kdyby ročně nemizelo v kapsách jednotlivců až 100 miliard korun.

A jak z toho ven? Jednu z cest nám nabízejí naši západní sousedé, kde stát počítá s profesionální státní správou, úředníci, kteří rozumí své práci, se nemusí po každých volbách obávat, že budou vyhozeni a na jejich místo nastoupí straně loajální partajníci. Podobná praxe je však u nás spíše hudbou budoucnosti.

Podle ekonoma a člena Národní ekonomické rady vlády by také prospělo, kdyby se do přípravy zákonů zapojilo více organizací, které by mohly k legislativním návrhům vznášet své připomínky a mohli by tak české zákony zprůhlednit.

K věci:

Neuvěřitelný zájem o šokující popis korupce Ringo Čecha pokračuje 

Šokující zpověď exposlance Ringo Čecha z roku ´97 je venku 

Česko je na tom s korupcí hůř než loni. John koncepci chystá 

Foto: korupce.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

7:23 Český statistický úřad: Střední školu v jiném kraji navštěvují hlavně Středočeši

Počet středoškoláků v Česku mezi školními roky 2013/14 a 2023/24 stoupl o 8 %, přičemž nejvýraznější…