Špehování? Vážný, ale ne ojedinělý problém, přiznal šéf inspekce

30.06.2011 6:29 | Zprávy

Případy odposlouchávání vlivných osob, například spolupracovníků prezidenta Václava Klause, byl jen pomyslnou kapkou v moři. Přiznává to šéf policejní inspekce.

Špehování? Vážný, ale ne ojedinělý problém, přiznal šéf inspekce

Odposlouchávání telefonních hovorů vlivných lidí je prý sice vážné, nikoliv ale ojedinělé. Tvrdí to alespoň šéf policejní inspekce Dušan Brunclíka. Policisté podle něho nejčastěji berou informace z databáze pro kamarády. Často navíc nejsou potrestání. Tvrdí, že se přepsali.

Případů jsou desítky

"V policii nejsou takové úniky ojedinělým jevem. Inspekce každý rok prověřuje několik desítek neoprávněných lustrací. Ať už se týkají známých lidí nebo třeba kriminalistů pracujících na velkých kauzách," uvedl v rozhovoru pro MF Dnes Brunclík. 

Nejčastější jsou podle něho tvoří případy, kdy policista získá údaje pro svého kamaráda. Třeba když mu někdo nabourá auto a poškozený zná jeho SPZ, poprosí policistu, aby mu vyzjistil vlastníka vozu.

Někdy jde o banality. Ale... 

"To jsou banality, kde chybí úmysl někoho poškodit či vydírat," říká šéf inspekce. Za zásadní ale považuje případy, kdy někdo policistu zneužije, nebo mu za dodání informace platí.

SLEDUJEME téma: Nelegální sledování telefonů

Policie navíc prý závažnost úniků dat ze svých databází podceňuje. "Sebemenší lustraci se musí věnovat mnohem více pozornosti. Nestačí vysvětlení přistiženého, že si na to nepamatuje či že se přepsal. Snažíme se tomu věnovat, ale někdy cítíme, že nemáme od policie správnou odezvu," vysvětlil pro deník Brunclík.

Výmluvy jako záchrana

Příslušníci policie podle něho spoléhají prý na to, že se vymluví. Získání informací z databází pro ně navíc není takovým zločinem jako například krádež peněz.

"Nevolal bych po velkých změnách, systém je nastaven správně, jde jen o jeho dodržování," uzavírá šéf inspekce.

Související:

 Foto: Zbyněk Pecák

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

22:10 „Chceme svobodné volby.“ V Rumunsku lidé vyšli do ulic. A nebylo jich málo

Desetitisíce lidí v neděli protestovaly v rumunské Bukurešti proti prosincovému rozhodnutí tamního n…